حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آلزایمر از دوران جنینی

99f19a346d2b94c147d448143cd475d6 XL

اندازه فونت:

محققان معتقدند که جهش خود به خود DNA هنگام رشد و شکل گیری مغز جنین در رحم، شروع ابتلا به زوال عقل در بزرگسالی است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، بسیاری از بیماران مبتلا به آلزایمر سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند و این امر پیش بینی افراد در معرض خطر را دشوار می‌کند.

بررسی‌های پیش از این حاکی از این بود که زمینه ژنتیکی می‌تواند موجب انواع زوال عقل از جمله آلزایمر شود اما چگونگی افرادیکه که سابقه این بیماری را ندارند و مبتلا به زوال عقل می‌شوند، همیشه برای محققان جای سوال بوده است.

تحقیقات جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد زوال عقل غیر ارثی می‌تواند ناشی از جهش‌های سوماتیک در ژن‌های خاصی باشد که با بیماری‌های تخریب کننده اعصاب ارتباط دارد. جهش سوماتیک تغییر ژنتیکی است که هنگام تقسیم سلولی رخ می‌دهد. محققان 173 نمونه بافت مغز را با روش جدیدی بررسی کردند. با ترکیب این روش با مدل‌های ریاضی می‌توان جهش‌های سوماتیک دی ان ای را در نمونه‌های کوچک مغز شناسایی کرد و نتیجه را به تمام مغز تعمیم داد.

نتایج بررسی‌ها حاکی از این است که وقتی مغز در جنین شکل می‌گیرد و رشد می‌کند، جهش‌های خود به خودی روی می‌دهد. این جهش‌ها در آخر به شکل جزیره‌ای از سلول‌های مغز ظاهر می‌شوند و وقتی فرد به بزرگسالی رسید، پروتئین‌های سمی عامل بیماری‌های تخریب کننده اعصاب را ایجاد می‌کنند.

این بررسی دلیل ابتلای افراد بدون سابقه خانوادگی به بیماری‌های زوال عقل است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که برای درمان بیمارانی که به زوال عقل دچار هستند و سابقه خانوادگی ندارد، می‌تواند مفید باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین