حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آشپزی مدیترانه‌ای روند کوچک‌‌شدن مغز را در پیری آهسته می‌کند

med diet

اندازه فونت:

نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای درطول زندگی می‌تواند روند کوچک‌شدن مغز در دوران پیری را آهسته و از مشکلاتی چون زوال شناختی پیشگیری کند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، دانشمندان مدت‌هاست می‌دانند که غذاخوردن سالم می‌تواند مانع بروز زوال عقل شود اما تاکنون نمی‌دانستند که غذاخوردن برپایه رژیم غذایی صحیح چگونه می‌تواند کوچک‌شدن مغز را در اواخر عمر آهسته کند و سلول‌های بیشتری از مغز را برای مدت طولانی‌تری فعال نگه دارد.

اکنون به‌نظر می‌رسد گروهی از دانشمندان دانشگاه ادینبرو در اسکاتلند به‌سرپرستی میکله لوچانو راز آهسته‌کردن روند اجتناب‌ناپذیر کوچکی مغز و محافظت از سلول‌های آن را برای مدت بیشتری یافته‌اند.

لوچانو دراین‌خصوص می‌گوید: «با بالارفتن سن، مغز کوچک می‌شود و ما سلول‌های مغزمان را از دست می‌دهیم. همین مسئله می‌تواند تاثیراتی منفی روی یادگیری و حافظه‌مان برجای بگذارد. پژوهش ما نشان می‌دهد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای تاثیر مثبتی روی سلامت مغز دارد و حتی ممکن است قادر باشد برای مدتی طولانی از مغز محافظت کند.»

رژیم غذایی مدیترانه‌ای که به‌خصوص در آشپزی ایتالیایی و یونانی نقش پررنگی ایفا می‌کند شامل مقادیر بالای میوه، سبزیجات، روغن زیتون، حبوبات و دانه‌های غلاتی چون گندم و برنج همچنین مقادیر متوسطی از ماهی و انواع دیگر محصولات دریایی و لبنیات است. این‌درحالی‌است که مقدار مصرف گوشت قرمز در این رژیم غذایی بسیار پایین است.

برای بررسی چگونگی تاثیر این رژیم غذایی بر مغز، این دانشمندان اطلاعات غذایی 967 داوطلب اسکاتلندی را که تا سن 70 سالگی به زوال عقل دچار نشده بودند بررسی کردند. از این تعداد، مغز 562 نفر حدود سن 73 سالگی با ام.آر.آی اسکن و مجموع حجم مغز آنها شامل حجم قشر خاکستری و ضخامت کورتکس اندازه‌گیری شد. از این گروه، 401 نفر در سن 76 سالگی بار دیگر اسکن ام‌.آر.آی مغز شدند.

نتایج این پژوهش نشان داد که تفاوت در رژیم‌های غذایی قادر است درباره 0/5 درصد از اختلاف درحجم کلی مغز توضیح دهد. این نتیجه حتی وقتی دانشمندان فاکتورهای دیگری چون سن، آموزش و بیماری‌های چون فشارخون بالا و دیابت را وارد مطالعه کردند همین بود.

هرچند در این تحقیق هیچ ارتباطی میان حجم قشر خاکستری یا ضخامت کورتکس به‌تنهایی با رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیدا نشد، اما نتیجه نهایی نشان داد که در این دوره سنی، رژیم غذایی مدیترانه‌ای قادر است روند کوچک‌شدن حجم کلی مغز را نسبت به تغییرات عادی ناشی از افزایش سن آهسته‌تر کند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین