حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

2018 چهارمین سال گرم کره زمین بود

46691840 303

اندازه فونت:

 ناسا گزارش داده که دمای سطح کره زمین در سال ۲۰۱۸ بیش از همیشه بالا رفت و این روند صعودی هم‌چنان ادامه دارد. سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ روی‌هم رفته گرم‌ترین‌ سال‌ها در عصر مدرن بوده است. 

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، سال ۲۰۱۸ چهارمین سال گرمی بود که کره زمین پس از سال ۱۸۸۰ تجربه می‌کرد. به گفته دانشمندان، دمای سطح کره زمین در سال ۲۰۱۸ بیش از حد بالا رفت و این روند صعودی هم‌چنان ادامه دارد.

اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا ، ناسا، و ادارهٔ ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا (NOAA)، این خبر را منتشر کرده‌اند و افزوده‌اند که افزایش دمای کره زمین در اثر افزایش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای بوده است.

به گزارش دانشمندان ناسا، دمای کره زمین در سال ۲۰۱۸، حدود ۰/۸۳ درجه سلسیوس بیشتر از دمای کره زمین در فاصله سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۸۰ بوده است.

سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ روی‌هم رفته گرم‌ترین‌ سال‌ها در عصر مدرن بوده است. گاوین اشمید، یکی از دانشمندان ناسا می‌گوید: «۲۰۱۸ به تنهایی یک سال بسیار گرم بوده و در روند گرمایش کره زمین سال شاخصی محسوب می‌شود.»

از سال ۱۸۸۰، میانگین دمای سطح کره زمین یک درجه سلسیوس افزایش داشته است.

ادارهٔ ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا می‌گوید: «از آنجایی‌که جبهه‌های هوا اکثرا دمای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، همه مناطق کره زمین تاثیرات مشابهی از کره زمین دریافت نمی‌کنند.» روندهای گرمایشی بخصوص بر منطقه آرکتیک تاثیرگذار بودند و در سال ۲۰۱۸، کره زمین بیشترین حجم یخ دریاهایش را از دست داد.

اشمید در ادامه می‌گوید: «علاوه بر این، از دست رفتن حجم عظیمی از لایه‌های یخی گرین‌لند و آنتارکتیک، باعث بالا آمدن سطح دریاها شده است. آتش‌سوزی‌های طولانی و وضعیت‌های شدید آب و هوایی نتیجه افزایش دمای سطح زمین است.»

تاثیر دوره طولانی گرمایش زمین  تابه‌حال به صورت سیل در مناطق ساحلی، موج‌های گرما، باران‌های شدید و تغییرات اکوسیستم خود را نشان داده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین