حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یک توده عظیم سنگ‌های آتشفشانی در اقیانوس آرام شناور شد

108497831 news image2

اندازه فونت:

دانشمندان می‌گویند که یک توده عظیم سنگ‌های آتشفشانی به ابعاد ۱۵۰ کیلومتر مربع در اقیانوس آرام شناور است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، وسعت این توده شناور سنگ‌های آذرین معادل بیست هزار زمین فوتبال است و اولین بار دریانوردان استرالیایی اوایل ماه جاری آن را مشاهده و گزارش کردند.

به گفته کارشناسان این توده عظیم سنگ‌ها احتمالا ناشی از فوران یک آتشفشان در نزدیکی جزایر تونگا است که براساس تصاویر ماهواره‌ای اوایل ماه اوت (حدود سه هفته پیش) رخ داد.

به کشتی‌های عبوری و دریانوردان درباره خطرات احتمالی این سنگ‌ها هشدار داده شده است. سنگ‌های آذرین، سنگ‌های سبک و متخلخلی هستند که به دلیل سبکی در آب شناور می‌شوند. این سنگ‌ها هنگامی تولید می‌شوند که ماگما یا همان مواد مذاب داخل زمین به سرعت سرد می‌شوند.

این نوع سنگ‌ها در ایران به سنگ پا مشهور هستند و از آن برای شستشو استفاده می‌شود. به گفته کارشناسان توده عظیم سنگ‌های آتشفشانی بیشتر زمانی ایجاد می‌شود که فوران آتشفشان در آب‌های کم عمق اتفاق بیفتد.

این توده عظیم چگونه پیدا شد؟

یک زوج استرالیایی که با قایق خود در حال حرکت به طرف فیجی بودند، نیمه شب و تصادفی با این توده آتشفشانی برخورد کردند.

آنها ده روز پیش، ۱۶ اوت، در اینترنت نوشتند که ناگهان موج‌های دریا آرام گرفت و سرعت حرکت قایق کاهش پیدا کرد و به یک گره دریایی رسید. آنها برای مدتی در میان تکه سنگ‌ها گرفتار شده بودن چون سکان کشتی از کار افتاده بود و امکان هدایت وجود نداشت.

این تکه سنگ‌های آتشفشانی اندازه‌های مختلف داشتند، از "یک سنگ کوچک تا حتی اندازه یک توپ بسکتبال".

 

تبدیل شدن به جزیره

پروفسور اسکات برایان، زمین‌شناسی که در دانشگاه فناوری کوئینزلند استرالیا روی سنگ‌های این توده شناور تحقیق می‌کند می‌گوید که چنین توده‌ای از سنگ‌های آذرین فقط هر پنج سال یکبار ممکن است در این منطقه دیده شود.

او احتمال می‌دهد این توده سنگ‌ شناور در جایی در اقیانوس به خشکی تبدیل شود و یک جزیره را شکل دهد.

 آقاق برایان گفت که این توده شناور از حدود هزار میلیارد قطعه سنگ آذرین تشکیل شده و در حال حاضر در حال حرکت به طرف فیجی است. کارشناسان می‌گویند که اگر این توده پراکنده نشود، احتمالا یک سال طول می‌کشد که به استرالیا برسد.

امکان تقویت تپه‌های مرجانی استرالیا

به گفته کارشناسان این توده شناور سنگ‌های آذرین می‌تواند به محل زندگی موجودات دریایی اقیانوس تبدیل شود و برای انواع گونه‌ها مفید باشد.

برخی از کارشناسان امیدوارند که اگر این توده شناور به استرالیا برسد بتواند بستری تازه و امکانی برای بازسازی و تقویت رشته تپه‌های بلند مرجانی استرالیا، "گریت بریر ریف" باشد.

این تپه های مرجانی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سفید شدند و و از بین رفتند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین