حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کمبود آب شیرین در جهان را جدی بگیریم

CD1A4AC0 2A66 49C4 9CBA BDAC9F658FE4 cx0 cy17 cw0 w1023 r1 s4

اندازه فونت:

طبق تحقیق ناسا کمبود آب شیرین در جهان چاالشی جدی است و هشدار داده‌اند که مناطق خشک جهان با خطر جدی خشکی روبرو هستند.

 محققان ناسا محل دقیق مناطقی در جهان را که به دلیل برداشت بی رویه آب شیرین دچار کمبود آب جدی شده‌اند را مشخص کرده‌اند.

به همین منظور اعلام شده است که در سال‌های اخیر تعدادی از تالاب‌های جهان پرآب تر شده و در مقابل بعضی از مناطق خشک به خاظر برداشت آب‌های زیرزمینی با وضعیت نامناسب‌تری از پیش روبرو هستند.

اطلاعات کسب شده ناسا و آزمایش‌های پیش رانت جت  (جی پی ال) حاکی از این است که ذخایر آب شیرین جهان از سال 2002 با تغییرات شدیدی مواجه شده است.

کاهش دسترسی آب در مناطقی مانند شمال و شرق هندوستان، کالیفرنیا، جنوب روسیه، استرالیا، شمال شرقی چین و منطقه خاورمیانه بیشتر به دلیل نحوه کشت آبی و برداشت آب‌های زیرزمینی است. از همین رو ناسا اعلام کرده است که دولت‌ها باید اقدام جدی و سریعی نشان دهند تا اوضاع وخیم‌تر از این نشود.

براساس تحقیق ناسا در 14 منطقه تغییرات مربوط به کمبود آب ناشی از فعالیت‌های انسانی بوده که در 8 مورد از آنها این تغییرات به دلایل آب و هوایی رخ داده است.

در این گزارش اشاره شده است که در حاشیه دریای خزر نیز از چند سال پیش کاهش میزان آب چشمگیر بوده است که طبق گفته دانشمندان ناسا این کاهش به دلیل برداشت بیش از اندازه آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی است.

براساس این گزارش اعلام شده است که در هر منطقه‌ای از دنیا امکان خشکسالی هست اما در مناطقی که مردم به منابع متعدد آب دسترسی ندارند طبعا اوضاع وخیم‌تر است.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین