حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف میکروپلاستیک‌ها در محیط بکر طبیعی

106469315 steve deonieallen

اندازه فونت:

دانشمندن متوجه شده‌اند که یک ناحیه دورافتاده در رشته کوه‌های پیرنه که قبلا محیطی کاملا طبیعی و بکر تلقی می‌شد، پوشیده از میکروپلاستیک‌های حمل شده در هواست.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، تیمی از دانشگاه‌های استراتکلاید و تولوز پنج ماه را صرف مطالعه در این ناحیه میان فرانسه و اسپانیا کرد.

این تیم تخمین می‌زند که هر روز به طور متوسط ۳۶۵ ذره ریز پلاستیکی یا فیبر پلاستیکی بر هر متر مربع از این ناحیه می‌نشیند. نزدیک ترین شهر بزرگ در اطراف آن تولوز است که حدود ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. محققان به نمونه برداری از نقطه‌ای پرداختند که هفت کیلومتر از نزدیک‌ترین روستا فاصله داشت.

نمونه‌های جمع آوری شده با کمک دستگاه‌های خاص در این نقطه در جنوب غربی فرانسه، برای شناسایی ذراتی به طول حداکثر پنج میلی‌متر که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست، تحلیل شد.

معلوم نیست که میکروپلاستیک‌ها چه فواصلی را طی می‌کنند، اما این مطالعه که در نشریه "علوم زمین نیچر" چاپ شده حاکیست که این ذرات اغلب فواصلی تقریبا صد کیلومتری را طی می‌کنند.

استیو الن، محقق در دانشگاه استراتکلاید، گفت که پژوهش‌ها به انتقال میکروپلاستیک‌ها توسط باد اشاره دارد. او گفت: "حیرت انگیز و نگران کننده است که این همه ذرات در محیط مورد بررسی در پیرنه پیدا شد."

"این احتمال پدید می‌آید که نه فقط در شهرها مشغول استنشاق این ذرات هستیم، بلکه در فواصل کاملا دور از مبدا هم همینطور. زباله پلاستیکی یک مشکل فزاینده و یک چالش مهم زیست محیطی با ابعاد جهانی است."

آقای الن گفت که محققان هنوز به تاثیر کامل میکروپلاستیک‌ها پی نبرده‌اند، اما بعضی آزمایش‌ها حاکیست که می‌تواند به تغیراتی در عادات تغذیه و جفتگیری بعضی گونه‌ها منجر شود.

میکروپلاستیک‌ها که کاملا از نظر پنهان می‌مانند، همچنین در اقیانوس‌ها و بدن آبزیان پیدا شده است.

این ذرات در آب لوله کشی و در بعضی از دورافتاده‌ترین نقاط زمین از جمله در قطب جنوب هم کشف شده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین