حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف آنزیم برای بازیافت بطری‌های پلاستیکی

Plastic Bottles 1920x1080

اندازه فونت:

 آنزیم پی ای تی برای بازیافت موثر بطری‌های پلاستیکی کشف شده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، پی ای تی، ماده پلاستیک قوی است که در ساخت بطری به کار رفته و تجزیه آن در طبیعت صدها سال به طول می‌انجامد. اما دانشمندان آنزیم طبیعی پی تی ای ایز را اصلاح کردند که می‌تواند ظرف چند روز پی تی ای را تجزیه کند. با این توانایی در فرایند بازیافت انقلابی بزرگ ایجاد می‌شود.

این آنزیم را دانشمندان ژاپن کشف کرده‌اند، باکتری‌های خورنده این نوع پلاستیک را تولید می‌کنند. ایدیونلا ساکینسیس از این پلاستیک به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کند. در سال 2016 محققان اعلام کردند که خانواده‌ای از باکتری در رسوبات به جای مانده در یک محوطه بازیافت بطری در شهر بندری ساکای ژاپن پیدا کرده‌اند.

در واقع پی تی ای در مدت 50 سال گذشته در این میزان وجود داشته که البته دوره زمانی طولانی برای تکامل یک باکتری جهت هضم یک ماده مصنوعی محسوب نمی‌شود. پلی استرها گروهی از مواد پلاستیکی هستند که پی ای تی به آنها تعلق دارد و به طور طبیعی در محیط وجود دارند.

پلی استرها به طور صنعتی از نفت تولید شده و در تولید بطری و پارچه به طور گسترده استفاده می‌شوند.

در حال حاضر در فرایند بازیافت، مواد پلی استر دچار افت تدریجی کیفیت می‌شوند و با هربار بازیافت بخشی از خواص خود را از دست می‌دهند. بطری‌ها در ابتدا به پشم مصنوعی تبدیل می‌شوند و بعد از آنها در تولید فرش مصنوعی استفاده می‌شود و در نهایت به محل دفع زباله منتقل خواهند شد.

اما با کشف این آنزیم خورنده پی ای تی، فرایند تولید وارونه شده و مجددا پلی استر به مواد اولیه تشکیل دهنده تبدیل می‌شود.

 پروفسور جان مکگیهن، استاد دانشگاه پورتمات در این باره می‌گوید که از این آنزیم‌ها می‌توان برای تولید پلاستیک بیشتر استفاده کرد تا از مصرف نفت کاسته شود، با این کار یک بازیافت واقعی خواهیم داشت.

محققان معتقدند که استفاده از این آنزیم‌ها در میزان زیاد چند سال وقت می‌برد، چون باید پی ای تی را سریع‌تر از زمان کنونی یعنی چند روز تجزیه کرد تا از نظر اقتصادی مقرون به صرف باشد.

جان مکگیهن می‌گوید: در حال حاضر برای بازیافت زباله‌ها، نیاز فوری وجود دارد که اگر بتوانیم این فناوری را عملی کنیم، راه حل مناسبی برای کاهش آلودگی خواهیم داشت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه