حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چرا بزرگا جای ریشتر را گرفت؟

37636

اندازه فونت:

برای اندازه گیری زلزله به جای ریشتر از بزرگا استفاده می‌شود.  

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، پیش از این از واحد ریشتر  برای اندازه گیری زلزله استفاده می‌شد اما اکنون از مقیاس بزرگا (MW) استفاده می‌شود. چون بزرگا با دقت بیشتری میزان بزرگی زلزله را اندازه می‌گیرد. همچنین با ریشتر تنها از روی دامنه بلندترین موج زلزله، میزان بزرگی زلزله محاسبه می‌شد و اطلاعات بیشتری درباره امواج زمین لرزه مشخص نمی‌شد. در واقع ریشتر تنها بزرگی و کانون زلزله را نشان می‌دهد.

زلزله‌شناسان برای رفع محدودیت‌های مقیاس‌های مختلف، در سال ۱۹۷۰ به‌اتفاق تصمیم گرفتند از واحد «بزرگا» استفاده کنند. با استفاده از این مقیاس، متخصصان دیگر به بررسی یک دامنه از امواج زلزله اکتفا نمی‌کنند. بلکه اطلاعات بیشتری را که از دستگاه‌های زلزله‌نگار می‌گیرند در محاسباتشان منظور می‌کنند تا به عددی برسند که معرف بزرگی زلزله است. علاوه بر این بزرگا مشخص می‌کند که چه مقدار انرژی برای تولید امواج ثبت شده لازم است.

 بزرگا همچنین با در نظر گرفتن فاکتورهای زیر، اندازه بزرگی زلزله را تعیین می‌کند: منطقه گسیختگی گسل، میزان جنبایی گسل و نیروی فشار وارد شده به گسل. وقتی میزان این فشار از حد تحمل سنگ‌های پوسته در سطح گسل بیشتر شد، گسل به لغزش در می‌آید و چنین لغزشی زلزله است.

 

مقیاس بزرگا انواع موج‌های زلزله را در برمی‌گیرد به این معنی که کل انرژی آزاد شده توسط زلزله را نشان می‌دهد. تا به‌حال تنها راجع به «بزرگی» زلزله صحبت کردیم. اما دانشمندان «قدرت یا شدت» زلزله را با واحد دیگری به نام «مرکالی» اندازه می‌گیرند.

مقیاس مرکالی در واقع نشاندهنده قدرت تخریب یک زلزله است که علاوه بر بزرگی زلزله، تاثیرلرزش زلزله روی مردم و سازه‌های ساخت بشر را در نظر می‌گیرد

باید دانست که بزرگی زلزله همیشه با شدت (قدرت تخریب) زلزله رابطه مستقیم ندارد. مثلا در زلزله‌هایی که در فوریه ۲۰۱۰ با بزرگای ۸.۸ در شیلی اتفاق افتاد ۷۰۸ نفر کشته شدند در حالی که در همان سال در زلزله هاییتی به بزرگای ۷ بیش از ۲۰۰ هزار نفر کشته شدند.

پس یعنی برای درک و بزرگی یک زلزله باید مقیاس جدید یاد بگیریم؟ نه در واقع چنین نیست. برای زلزله‌های متوسط (بزرگای تقریبا ۵) ‌داده‌های واحد بزرگا خیلی مشابه ریشتر است اما بزرگا برای زلزله‌های بزرگ‌تر از ۵ بسیار دقیق‌تر است.

اما در کل برای زلزله‌های دوران فعلی می‌توان به‌راحتی گفت زلزله‌هایی به بزرگی ۷ رخ داده بدون اینکه نامی از ریشتر برد.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه