حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پیر و کم حوصله یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نخستی سانان هم با بالا رفتن سن از نظر اجتماعی غیر فعال می‌شوند

117878 web

اندازه فونت:

با بالا رفتن سم انسان‌ها با توجه به اهداف شخصی و شرکای اجتماعیشان بیشتر و بیشتر در انتخاب سختگیری به خرج می‌دهند. در حقیقت این سختگیری در انتخاب به از دست دادن منابع مثل قدرت جسمانی وابسته است. همچنین افزایش تمرکز بر شرکای ارزشمند احساسی مطابق تئوری انتخاب سختگیرانه اجتماعی-احساسی تحت تاثیر آگاهی از این واقعیت است که بیشتر سال‌های عمر فرد سپری شده است. حالا یک مطالعه که در current biology منتشر شده نشان می‌دهد انسان‌ها در این زمینه تنها نیستند و میمون‌ها هم وقتی سنشان بالا می‌رود در انتخاب سختگیر می‌شوند و ترجیح می‌دهند با رفقای قدیمیشان معاشرت کنند، به جای این‌که افراد جدید را ببینند یا با تازه وارد‌ها به معاشرت بنشینند. این یافته‌ها همچنین در پاسخ به این سوال که چرا ترجیحات اجتماعی ما در طول زمان تغییر می‌کند، به یک توضیح تکاملی احتمالی اشاره می‌کند.

آزمون شیئ نشان داد که اهمیت مسائل غیر اجتماعی در ابتدای بزرگسالی کم‌رنگ می‌شود. اما علاقه به محرک‌های اجتماعی تا ابتدای سنین پیری حفظ شده و سپس کاهش پیدا می‌کند

این تحقیق در اصل توسط محققان «مرکز نخستی سانان آلمان» در گوتینگن پایه گذاری شده و شامل مشاهده رفتارهای اجتماعی بیشتر از ۱۰۰ «ماکاک بربری» بود. برای دریافتن این ‌که چطور انگیزه‌های اجتماعی در مقابل انگیزه‌های غیر اجتماعی این گروه در طول دوران زندگیشان تغییر می‌کند، میمون‌ها در سنین مختلف در حضور اشیاء مختلف و میمون‌های دیگر مورد بررسی قرار گرفتند. مطالعه نشان داد همان‌طور که با بالا رفتن سن ما انتخاب دوستان نزدیک سخت می‌شود، ماکاک‌ها هم نمی‌توانند دوستان جدید و نزدیکی انتخاب کنند. آزمون شیئ نشان داد که اهمیت مسائل غیر اجتماعی در ابتدای بزرگسالی کم‌رنگ می‌شود. اما علاقه به محرک‌های اجتماعی تا ابتدای سنین پیری حفظ شده و سپس کاهش پیدا می‌کند. این موضوع احتمالا به دلیل محدودیت زمانی در سنین پیری است و ممکن است ریشه در تکامل نخستی سانان داشته باشد. این مطالعه نشان می‌دهد نخستی سانان غیر انسان می‌توانند به عنوان مدل‌هایی برای درک رفتارهای انسانی مورد مطالعه قرار بگیرند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین