حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پلنگ به قفقاز باز می گردد سه پلنگ ایرانی تازه بالغ و بزرگ شده در اسارت در قالب پروژه بازمعرفی پلنگ ایرانی در قفقاز به طبیعت رها شدند

27 Daniel Manganelli2

اندازه فونت:

امروز سه پلنگ ایرانی Panthera pardus saxicolor که در اسارت متولد شده بودند در ذخیره گاه زیست کره قفقاز در روسیه به طبیعت رها شدند. این منطقه سابقا یکی از زیستگاه های پلنگ ایرانی بوده اما بر اثر فعالیتهای انسانی، نسل پلنگ ایران این منطقه رو به زوال رفت.
این سه پلنگ تازه بالغ در مرکز بازپروری سوچی در روسیه که با حمایت ولادیمیر پوتین و WWF روسیه راه اندازه شده است به شیوه ای بزرگ شدند که مهارت های زندگی در طبیعت را به دست آورده و آماده بازگشت به طبیعت باشند. هر سه آنها به قلاده های ماهواره ای جهت بررسی میزان موفقیتشان در طبیعت مجهز هستند.
این سه پلنگ در قالب پروژه ای پرورش یافتند که دو پلنگ ماده ایرانی معاوضه شده با ببرهای سیری در سال 1389 هم جزیی از آن پروژه بودند. یکی از آن ببرهای سیبری بر اثر مشمشه مرد و دیگری بعد از سالها اسارت در تاریکی به باغ وحش منتقل شد. 
روسیه تجربه موفقی در بازگشت حیوانات بزرگ شده در اسارت به طبیعت دارد. در سال 2012 یک توله ببر ماده آمور Panthera tigris altaica که مادرش به وسیله شکارچیان کشته شده بود به مرکز نگهداری ببر در شرق دور تحویل شد. این توله ببر زولوشکا که در روسی معنای سیندرلا میدهد نام گرفت و تحت پروژه ای برای بازگشت بدون تماس انسانی بزرگ و به طبیعت بازگردانده شد. او در طی این سالها با موفقیت انتخاب قلمرو، جفت یابی کرد و سال قبل تصویری نادر از او با توله هایش توسط یک دوربین تله ای ثبت شد.
این تجربه موفق امیدواری به موفقیت بازمعرفی پلنگ های ایرانی را افزایش داده است.
این تجربیات موفق در حالی رخ میدهد که تا به حال چند یوز یتیم ایرانی به سازمان محیط زیست تحویل شده اند و سرنوشتی جز زندگی و مرگ در اسارت در انتظار آنها نبوده و نیست.استفاده از این تجربیات میتواند تلاشهای برای حفاظت از نسل یوزپلنگ و پلنگ ایرانی در کشور را به موفقیت نزدیک تر کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین