حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پلاستیک پاکن به اقیانوس آرام رفت

103337229 180418 yard media day 9

اندازه فونت:

هلند دستگاهی غول پیکر  برای پاکسازی اقیانوس‌ها از زباله‌های شناور پلاستیکی را راهی اقیانوس آرام کرد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، یک جوان مبتکر هلندی به نام بویان اسلات با سرمایه گذاری عظیم دولت هلند یک سیستم عظیم جمع آوری زباله پلاستیکی را طراحی کرد و آن را راهی خلیج سان فرانسیسکو کردند.

پیش از این تلاشی برای پاکسازی و جمع آوری زباله از وسط دریا نشده است و همه تلاش‌ها برای پاکسازی دریاها از ساحل و با شرکت نیروهای داوطلبی که کیسه‌های مملو از زباله‌های شناور را جمع آوری و حمل می‌کردند، انجام می‌شد.

چرخه طبیعی آب مجموعه‌های بزرگی از زباله را با عمری دراز گرد می‌آورد که گاهی به آنها "قطعه عظیم زباله پلاستیکی شناور" می‌گویند. یکی از بزرگترین آنها در اقیانوس آرام و بین هاوایی و کالیفرنیا قرار دارد.

بعضی از کارشناسان نگران‌اند که این پروژه باعث آسیب رسیدن به زندگی موجودات دریاها شود اما بویان اسلات و مجریان این طرح غیرانتفاعی بین المللی تاکید می‌کنند که به دلیل میزان زباله‌های پلاستیکی و حجم عظیم آن اجرای چنین طرحی ضروری است. ضمن اینکه بودجه در نظر گرفته شده برای اجرای این پروژه حداقل ۲۰ میلیون یورو برآورد شده است.

نکته جالب برای این دستگاه این است که هیچ موتور یا ماشینی در آن به کار گرفته نشده است و لوله عظیم این دستگاه مانند یک نوار ساحلی مصنوعی در میان اقیانوس پلاستیک‌های شناور را به داخل خود می‌کشاند.

لوله این دستگاه مانند یک مار غول پیکر به طول ششصد متر است که به شکل حرف یو انگلیسی U در وسط اقیانوس قرار خواهد گرفت.

ماهی‌ها به راحتی می‌توانند از زیر این دستگاه شنا کنند و طراحان آن امیدوارند که هیچ خطری برای حیات اقیانوس‌ها و دریاها نداشته باشد. قرار است با پلاستیک‌هایی که این دستگاه جمع آوری می‌کند محصولاتی ساخته شود و روی آن برچسب "تهیه شده از پلاستیک اقیانوس" گذاشته شود.

سه هفته طول خواهد کشید که این سیستم عظیم به منطقه معروف به "قطعه عظیم زباله" در شرق اقیانوس آرام و دو هزار کیلومتری سواحل کالیفرنیا برسد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین