حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

هلیوم هست، اما کم است محققان در تانزانیا منبع عظیمی از هلیوم کشف کردندکه برای دستگاه‌های MRI و شتاب دهنده بزرگ هادرونی ضروری است.

gettyimages 174014516 800x533

اندازه فونت:

ذخایر هلیوم، یکی از سبک‌ترین گاز‌های عالم در حال ته کشیدن است که باعث در خواست ممنوعیت استفاده از این گاز در بالن‌های تفریحی شده تا ذخایر رو به اتمام بتواند به مصارف پزشکی و علمی برسد. حالا برای نخستین بار یک گروه به روش سیستماتیک یک ذخیره عظیم این گاز را ردیابی کرده‌اند. این ذخیره در «گریت ریفت ولی» تانزانیا کشف شده و آنقدر بزرگ است که می‌شود با گازش ۶۰۰ هزار استخر شنای المپیک را پر کرد. (هر استخر شنای المپیک ۵۰ متر طول، ۲۵ متر عرض و حداقل ۲ متر عمق دارد.) «کریس بالنتین» از دانشگاه آکسفورد مدیر تیم مشترک تحقیق که این کشف را انجام داده می‌گوید: «تا پیش از این کشف هلیوم با برنامه‌ریزی قبلی اتفاق نیفتاده بود». هلیوم به عنوان خنک کننده در دستگاه‌های پزشکی مثل MRI و همچنین شتاب دهنده بزرگ هادرونی، LHC کاربرد دارد و به عنوان بخشی از سوخت راکت هم در ناسا کاربرد دارد. با روند فعلی مصرف تمام ذخایر شناخته شده قبلی این گاز بین سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ تمام می‌شدند.
تمام هلیوم روی زمین بر اثر فروپاشی عناصر رادیو اکتیو مثل اورانیوم و توریوم تولیده شده‌ است که باعث به دام افتادن آن در اعماق زمین برای میلیون‌های سال شده است. اما این یافته جدید با دنبال کردن سرنخ‌های زمین‌شناسی به دست آمده است؛ سرنخ‌هایی مثل سنگ‌های همراه، نشانه‌های نشت و ساختار‌های زمین‌شناسی که ممکن است باعث به دام افتادن گاز شوند. تخمین زده می‌شود که منبع جدید حدود ۱. ۵۳ میلیارد متر مکعب گاز هلیوم داشته باشد که برای پر کردن ۱. ۲ میلیون دستگاه MRI کافی است. با این حال محققان هشدار می‌دهند که این یافته تنها زمانی را که این گاز واقعا تمام شود عقب می‌اندازد و نزدیک‌ترین منبع شناخته شده دیگر روی سیاره هرمز (مشتری) است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین