حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نگرانی درباره جاری شدن خطرناکترین رودخانه جهان

blog antarctica lifecycle of an iceberg banner e1516124796573 636x358

اندازه فونت:

با ادامه گرمایش زمین، نگرانی درباره ذوب شدن کوه یخ عظیمی در قطب جنوب مطرح شده که می‌تواند نتایج خطرناکی در پی داشته باشد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس، محققان انگلیسی و آمریکایی هشدار داده‌اند که با آب شدن کوه یخی که به نام یخچال  Thwaites نامگذاری شده خطرناک‌ترین رودخانه جهان جاری خواهد شد.

محققان در پی بررسی این موضوع هستند که این کوه یخ به چه دلیل و در چه زمانی ذوب می‌شود و این حجم زیاد از آب آن ناشی از ذوب شدن یخ ها در چه مسیری جاری خواهد شد.

هر ساله 40 سانتی متر از ارتفاع این یخچال کاهش یافته و ذوب می‌شود و این امر موجب افزایش 4 درصدی سطح آب دریاها در 25 سال گذشته شده است. در صورتیکه روند فعلی ذوب شدن این یخچال ادامه یابد در آخر ممکن است بخش بزرگی از آن به اندازه ایالت بزرگ فلوریدای آمریکا جدا شده و وارد اقیانوس شود.

در این صورت منجر به افزایش سطح آب دریاها در جهان به اندازه 60 سانتی متر و حداکثر 3 متر در ده‌های آتی خواهد شد.

دیوید هلند، محققی از دانشگاه نیویورک در این باره گفت، افزایش سطح آب دریاها می‌تواند مهم‌ترین تحول قرن آینده باشد و یخچال Thwaites می‌تواند این تحول مهم باشد.

قرار است تا صد دانشمند از سراسر جهان با یکدیگر بر سر این موضوع همکاری کنند و بودجه 55 میلیون دلاری به این پژوهش اختصاص یافته است تا راه‌هایی برای کند شدن این روند خطرناک پیدا شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین