حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نابودی جنگل‌های آمازون با سرعتی دو برابر

48471579 401

اندازه فونت:

آمارهای جدید نشان می‌دهد جنگل ‌زدایی در منطقه آمازون با سرعت عجیبی رو به گسترش است و نسبت به سال گذشته ۹۳ درصد رشد داشته است. کارشناسان سیاست‌های مخرب محیط زیستی رئیس جمهوری برزیل را مقصر می‌دانند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی یک نهاد برزیلی، جنگل ‌زدایی در منطقه آمازون در پنجمین ماه متوالی در سپتامبر ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به سرعت رو به گسترش است. کارشناسان از تخریب ۹۳ درصدی جنگل‌های آمازون در نه ماه سال جاری خبر داده‌اند.

به گزارش رویترز به نقل از آمارهای به دست آمده توسط موسسه ملی مطالعات فضایی برزیل (INPE )، از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۹ حدود هفت هزار و ۸۵۴ کیلومترمربع ( بیش از سه هزار مایل مربع) از جنگل‌های آمازون، که بزرگترین جنگل بارانی دنیاست، تخریب شده است. این بدان معناست که مساحتی بالغ بر ده برابر شهر نیویورک، فضای جنگلی در آمازون از بین رفته است.

اطلاعات موسسه ملی مطالعات فضایی برزیل هم‌چنین نشان می‌دهد جنگل‌زدایی در آمازون به تنهایی در ماه سپتامبر ۹۶ درصد نسبت به سال پیش افزایش داشته است.

محققان و فعالان محیط زیست ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راست‌گرای برزیل را به‌خاطر سیاست‌های "ویران‌گر" در زمینه محیط زیست و حفاظت از آمازون به ویژه به‌خاطر "گستاخ کردن چوب‌برها و الوارسازها"، به طور کلی صنایع چوب و نیز "تضعیف نهاد محیط زیستی ایباما" مقصر می‌دانند.

 یکی از مسئولان نهادی که تهیه نقشه جنگل‌زدایی در آمازون را بر عهده دارد به رویترز گفت: "جنگ‌زدایی با سرعتی دوبرابر پارسال دارد اتفاق می‌افتد. فکر می‌کنم دلیل این روند، پیامی‌است که رئیس جمهور [بولسونارو] می‌فرستد."

 

آتش‌سوزی‌های مهارنشدنی در جنگل‌های آمازون

 در پی آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های آمازون در تابستان ۲۰۱۹، دولت‌های اروپایی بارها از اقدامات "غیرسازنده" رئیس جمهور برزیل در محیط زیست این کشور انتقاد کرده و از ایجاد محدودیت در توافق تجارت آزاد اروپا - مرکوسور (بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی) سخن گفتند.

  فرانسه بر شرایط این توافق تجاری، که رعایت تمامی تعهدات توافق آب و هوایی پاریس و تعهدات مرتبط با گرمایش زمین است، تأکید کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بولسونارو رئیس جمهور برزیل را به "کوتاهی و دروغگویی" در مباحث مربوط به میزان گرمایش زمین متهم کرده بود.

 

بزرگترین جنگل بارانی جهان

 آمازون بزرگترین جنگل بارانی جهان است که در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد و از آن با عنوان "ریه‌های زمین" نیز یاد می‌شود. بیشتر قلمرو جنگ‌های آمازون در خاک برزیل و پرو واقع شده است.

مساحت جنگل‌های آمازون پنج و نیم میلیون کیلومترمربع است که میان ۹ کشور تقسیم شده‌است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین