حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مهندسی محدود سیاره و حفظ یخ‌های قطبی محافظت از یخ‌ها

002

اندازه فونت:

با وجود صدها شهر و شرکت بزرگ بین‌المللی که تعهد کرده‌اند شیب منحنی صعودی تولید دی‌اکسید کربن تا 2020 را برعکس کنند، محققان و دانشمندان در هرجایی که بتوانند در جست‌وجوی راه‌هایی هستند که زمان بیشتری برای این تلاش بین‌المللی بخرد. یکی از این روش‌ها جستن راهی برای کم کردن سرعت فعلی گرمایش است.

به گزارش مجله دانشمند، دکتر «لزلی فیلد» مدیر عامل و بنیان‌گذار Ice911 که یک شرکت غیرانتفاعی تحقیقاتی در سیلیکون ولی است، یکی از این افراد است.

او که استاد مشاور استنفورد و مخترع است، با ترکیب زمینه‌هایی همچون ریزسامانه الکترومکانیکی و نانوتکنولوژی، در تلاش است با همکاری دیگر محققان و دانشمندان سرعت ذوب شدن یخ‌های قطبی را کم کند. تلاش‌های آن‌ها اکنون به مرحله‌ای رسیده است که سازمان او به دنبال محلی برای اجرای محدود ایده‌شان می‌گردد. او می‌گوید: بعد از آزمایش‌های زیاد و گسترده میدانی، ما فناوری‌ای در اختیار داریم که به طور چشم‌گیری از تاثیر تغییر اقلیم تا سال 2020 کاسته و به جهان فرصت مبارزه کردن می‌دهد.

او می‌گوید تماشا کردن فیلم مستند «یک حقیقت ناخوشایند» (که ال‌گور درباره تاثیر چشم‌گیر گرمایش‌جهانی ساخته است)، مسیر زندگیش را عوض کرده است. او دریافت که ذوب شدن یخ‌های قطبی، موجب تشدید گرمایش جهانی و باعث ناپایداری سیستم آب‌وهوایی جهانی خواهد شد.

ایده او این بود که به مسئله مانند یک سوال درباره نوع مواد نگاه کند، یعنی در نظر بگیرد که به جای یخ‌های قطبی و اثر بازتاباننده‌شان که از گرمای زمین کم می‌کند، می‌شود از چه ماده‌ای استفاده کرد؟ بنابراین آن‌ها یک روش مهندسی سیاره را انتخاب کرده‌اند تا سرعت ذوب یخ‌های قطبی را کم کنند.

اما این روش‌ها معمولا گران‌قیمت، سریع و بی‌بازگشت هستند و اثرات ناخواسته‌ محیط زیستی دارند. اما آن‌ها روشی نرم‌تر را برگزیدند که بازگشت‌پذیر و اثراتش قابل محاسبه است. این راه‌حل، نوعی شن شناور بر پایه سیلیکون است. این ماده باعث بازتابیدن بیشتر نور خورشید می‌شود و مدل‌سازی‌ها نشان داده که به کار گرفتنش باعث سردتر شدن هوای قطبی و تشکیل یخ‌های ضخیم‌تر خواهد شد. اما به کارگیری چنین روشی با ریسک و خطراتی همراه است و باید ابتدا دارای موافقت کلی برای اجرا باشد. بنابراین اکنون این تیم تحقیقاتی می‌خواهد با اجرای آزمایشی این راه‌حل، موافقت سازمان‌های بین‌المللی را برای به کارگیری این روش کسب کند و سپس با جمع‌آوری بودجه‌ای (که البته زیاد نخواهد بود)، این شن‌های شناور را در مناطق مهم و حساس قطبی بپاشد. به این ترتیب شاید جهان فرصت بیشتری برای مبارزه با گرمایش جهانی انسان‌ساز به دست آورد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین