حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

قاره‌ جدیدی به‌نام زلاندیا

58a4840401fe586a018b4955 800

اندازه فونت:

بررسی‌های گروهی از زمین‌شناسان نشان می‌دهد که علاوه‌بر 6 قاره شناخته‌شده در پوسته زمین، قاره دیگری به‌نام «زلاندیا» هم وجود دارد.

به‌گزارش دانشمند‌آنلاین، کودکان در کتاب‌های جغرافی مدرسه می‌خوانند که 6 قاره در زمین وجود دارد که عبارتند‌از: آفریقا، آسیا، جنوبگان، استرالیا، اروپا و آمریکا (آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی).

برخی از زمین‌شناسانی که فقط به سنگ‌ها توجه دارند و مرزهای انسانی را نادیده می‌گیرند، گروه اروپا و آسیا را ابرقاره‌ای به‌نام «اوراسیا» درنظر می‌گیرند و تعداد قاره‌ها را به 5 قاره کاهش می‌دهند.

اکنون نتایج مطالعه جدیدی روی پوسته زمین نشان می‌دهد که قاره دیگری به‌نام زلاندیا هم وجود دارد و برای هزاران سال از دید ما پنهان بود.

11 پژوهشگری که در این مطالعه شرکت دارند معتقدند که نیوزلند و کالدونیای جدید صرفا سلسله جزیره نیستند، بلکه هر دو، بخشی از ورقه‌ منفردی از یک پوسته قاره‌ای هستند. این ورقه منفرد که 4/9 میلیون کیلومترمربع وسعت دارد کاملا از استرالیا مجزا است.

باوجوداین، پژوهشگران این تحقیق در مقاله‌ای که در GSA Today ، ژورنال تخصصی انجمن زمین‌شناسی آمریکا، منتشر کرده‌اند اذعان می‌کنند که نتایج این پژوهش، کشفی ناگهانی نیست بلکه یافته‌ای تدریجی است.

درحقیقت، مفهوم زلاندیا جدید نیست. به‌طوری‌که، سال 1995، بروس لایندیک، زمین‌فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا این اصطلاح را به‌نام خود ثبت کرد. اما لایندیک هرگز زلاندیا را به‌عنوان قاره جدیدی درنظر نگرفت، بلکه آن را برای توصیف سرزمینی به‌کار برد که مناطق نیوزلند و کالدونیای جدید را دربرمی‌گرفت و شرح می‌داد که زلاندیا مجموعه‌ای از برش‌ها و تکه‌هایی از پوسته زمین است که از ابرقاره‌ای 200 میلیون ساله‌ای به‌نام «گندوآنا»، شکسته‌ و جدا شده‌اند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین