حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ظرف یکبار مصرف از برگ گیاه خاص

45119888 303

اندازه فونت:

شرکت آلمانی اقدام به تولید ظروف یکبار مصرف از برگ‌های گیاه خاصی کرده است. این ظروف زباله ضد محیط زیستی از خود باقی نمی‌گذارند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، Leaf Republic  يا "جمهوری برگ" نام يك شركت نوبنياد آلمانی است كه از برگ‌های گياهان ظرف‌های يك‌بارمصرف توليد می‌كند.

این شرکت، ‌شركت پژوهشی است كه هدفش يافتن يك جايگزين بادوام برای الياف سلولز است. الياف سلولز ماده اوليه‌ای است كه برای توليد كاغذ به كار می‌رود. اين ماده فعلا از چوب به دست می‌آيد و بايد آن را جايگزين كرد. این شرکت به دنبال سلولزی هست كه برای توليد آن لازم نباشد درختان جنگل‌ها را قطع كنند. در واقع هدف نهايی اين است. حالا در آسيا گياهی پيدا شده كه همان خاصيت مورد نظر را دارد. جالب اينكه اين ماده درخت نيست بلكه گياه پيچكی است و سالی چهار بار برگ‌هايی می‌دهد كه می‌شود از آنها سلولز به دست آورد.

پدرام ذوالقدری، مدير عامل و موسس اين شركت در این باره گفت، ما می‌خواهيم كارخانه‌ای بسازيم كه در آن از برگ‌های گياهان، سلولز توليد و به كارخانه‌های كاغذسازی عرضه شود. هدف اصلی ما توليد كاغذ است و بشقاب‌ها فقط وسيله تبليغاتی بوده‌اند. مهم اين است كه برای سلولزی كه ما می‌سازيم ديگر نيازی به قطع هيچ درختی نخواهد بود. سلولز ما از كشتزارهای ديرپا به دست می‌آيد. ما می‌رويم كه گياه ويژه‌مان را در همان زمين‌هايی بكاريم كه پيش‌تر جنگل بوده است.

وی گفت، ايران از معدود كشورهايی است كه كه در آن از سال گذشته قطع درختان جنگل‌ها ممنوع شده. پس در اين كشور توليد سلولز از چوب درخت نيز دشوار شده است. ما با نماينده دولت ايران در حال مذاكره در خصوص گشايش يك كارخانه سلولز در اين كشور هستيم. اگر اين گياه ويژه در ايران كاشته شود، اين كشور ديگر نيازمند وارد كردن كاغذ و خريدن آن از كشورهای اروپايی و آمريكايی نخواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین