حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

صحبت گیاهان محققان دستگاهی ساخته‌اند که می‌تواند پالس‌های الکتریکی گیاه را به صدا تبدیل کند

phytl signs test 800x450

اندازه فونت:

تا به حال شده توجه کنید که گیاه‌تان در خانه ممکن است حالتش عوض شده باشد یا حرکات مشخصی از خودش نشان می‌دهد؟ احتمالا ممکن است با خودتان اندیشیده باشید که، ممکن است گیاه‌تان حرفی برای گفتن دارد احتمالا شما متوجه منظورش نمی‌شوید، یا شاید هم فکرکنید که گیاهان که حرف نمی‌زنند. اما واقعیت چیز دیگری است، گیاهان حرف می‌زنند اما ما متوجه حرف زدنشان نمی‌شویم همین‌طور «نیگل والبریج» که موسس شرکتی است که می‌خواهد صدای گیاهان را بشوند. او دستگاهی ساخته که پالس‌های الکتریکی گیاه را گرفته و به صورت ترجمه می‌کند. این دستگاه برای بررسی بهتر فعالیت گیاه تهیه شده و به متخصصان کمک می‌کند وضعیت گیاهان را بهتر مدیریت کنند، به زبان ساده این یعنی شما به درخواست‌های گیاه‌تان گوش داده و مطابق میل او وضعیتش را بهتر خواهید کرد.
این دستگاه که PhytlSigns نام دارد، ولتاژ جاری درون گیاه را با دو الکترود اندازه می‌گیرد، یکی از این الکترود‌ها به خاک وصل شده ودیگری به برگ یا ساقه گیاه متصل می‌شود. وقتی اسپیکر دستگاه به صدا در می‌آید یعنی ولتاژ تغییر کرده است؛ بالا‌تر صدای شدید‌تر و سریع‌تر به معنای تغییر بیشتر است.

به زبان ساده این یعنی شما به درخواست‌های گیاه‌تان گوش داده و مطابق میل او وضعیتش را بهتر خواهید کرد.

 


هرچند گیاه‌شناسان تئوری‌ها و ایده‌هایی درباره این تغییر درون گیاه دارند؛ «گرهارد اوبرمیر» بیوفیزیک‌دان گیاهان از دانشگاه سالزبورگ اتریش می‌گوید: «چطور و کی این سیگنال‌های الکتریکی توسط گیاه تولید شده و نقش آن‌ها در برقراری ارتباط گیاهان هنوز به درستی شناخته شده نیست». با این حال «ادوارد فارمر» زیست گیاه‌شناس از دانشگاه لوزان سوئیس تلاش کرده تا مشخص کند که سیگنالی که دستگاه دریافت می‌-کند واقعا توسط گیاه تولید می‌شود. او در آزمایشگاه سیگنال‌هایی را ثبت کرد که بر اثر زخمی شدن گیاه تولید شده بود و سپس آن‌ها را با سیگنال‌های به دست آمده از PhytlSigns مقایسه کرد. او می‌گوید: «این دستگاه سیگنال‌ها را خیلی خوب ثبت می‌کند، همچنین سیگنال‌هایی را ثبت می‌کند که بیشترشان مربوط به فعالیت‌های گیاه بوده و شناخته شده نیستند». با این حال اوبرمیر می‌گوید بخشی از این سیگنال‌ها ممکن است در واقع نویز باشند والبته کسی واقعا هنوز معنای آن را هم نمی‌داند. با این حال سازنده امیدوار است که جذابیت گوش کردن به صدای گیاه‌تان در خانه باعث شود تا سرمایه گذاران برای تولید انبوه این وسیله پیش قدم شوند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین