حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شب های روشن

50

اندازه فونت:

مجله دانشمند: مطالعه تصاویر زمین در شب نشان می‌دهد نورهای مصنوعی در حال رشد و درخشان‌تر شدن هستند و هر سال بر شدت این نورها افزوده می‌شود. این روند بین سال‌های 2012 تا 2016 حدود سالانه 2 درصد بوده است. به گفته محققانی که نتایج پژوهش‌شان در Science advances منتشر شده است، از دست دادن شب و روشن شدن شب‌ها، تاثیر منفی عظیمی بر حیات جانوری، گیاهی و سلامت انسانی دارد. داده‌های این پژوهش از نتایج ماهواره رادیومتری ناسا گرفته شده است که مختص سنجش نور شبانه است.

نتایج همچنین نشان می‌دهند رشد درخشندگی شبانه به طور چشم‌گیری از کشور تا کشور تفاوت دارد و اسپانیا و آمریکا از درخشان‌ترین کشورهای جهان در شب هستند. نتیجه عجیب دیگر در این پژوهش این بود که کشورهایی مثل یمن و سوریه کاهش نور شبانه را نشان دادند که هر دو درگیر جنگ هستند.

در سال 2016 انجمن پزشکی آمریکا به طور رسمی گزارش کرد که نورهای ال‌ای‌دی آبی برای سلامت انسان مضر هستند و نور آبی تاثیر منفی زیادی بر ترشح هورمون خواب موسوم به ملاتونین دارد. همچنین نتایج یک مطالعه که به تازگی در نیچر منتشر شد، نشان‌دهنده تاثیر منفی چشم‌گیري نورشبانه بر گرده‌افشانی موجودات گرده‌افشان است. همچنین نتایج یک بررسی در انگلستان نشان داد نورهای شبانه به طور چشم‌گیری بر الگوی مهاجرتی پرندگان تاثیر دارد.

نور شبانه همچنین رفتارهای شکارگرانه حیوانات شکارچی و همچنین موجوداتی که شب را برای فرار از دست شکارچیان برای زندگی و غذا خوردن انتخاب می‌کنند، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین مطالعه‌کنندگان معتقدند روشن بودن شب‌ها تاثیر منفی بر دید انسان دارد که بیشتر از شدت نور، به کنتراست و اختلاف نور برای دیدن متکی است. همچنین کاهش نورهای شبانه به مصرف کمتر انرژی منجر می‌شود که از عوامل آلاینده محیط‌زیست است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین