حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف فسیل سمور آبی در ابعاد گرگ مربوط به دوره میوسن زمین

170123115213 1 900x600

اندازه فونت:

گروهی از دانشمندان بین‌المللی فسیل یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های سمور آبی را در سایت شویتانگبا در استان یوننان چین کشف کردند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، دانشمندان موزه تاریخ طبیعی کلیولند و لس‌آنجلس تحقیقاتی روی این فسیل انجام داده‌اند که نتایج آن در ژورنال Systematic Paleontology  به چاپ رسیده‌ است. این پژوهش حرکت پیشگامانه‌ای در شناخت خانواده سمورهایی به‌شمار می‌رود که تاکنون کمتر شناخته ‌شده‌اند.

این گونه جدید سمور که Siamogale Melilutra نامیده می‌شود متعلق به گونه‌ای بسیار قدیمی از سمورهای منقرض شده است که در گذشته فقط از روی دندان‌هایی که در تایلند کشف شده بود شاخته می‌شد. اما اکنون جمجمه کامل، فک، ساختمان دندان‌ها و دیگر قسمت‌های اسکلت که در سایت شویتانگبا واقع در استان یوننان کشف شده‌اند چین اطلاعاتی درباره طبقه‌بندی، تاریخچه تکامل و عملکرد ریخت‌شناسی این گونه فراهم کرده است. سایت شویتانگبا از مناطق مهم غنی از فسیل‌های دوره میوسن زمین‌شناسی است که بیش‌از 23 میلیون سال قبل آغاز و بیش‌از 5 میلیون سال قبل پایان یافته است.

دکتر دنیس سو رییس بخش دیرینه‌گیاه‌شناسی و دیرینه‌جانورشناسی موزه تاریخ طبیعی کلیولند می‌گوید: «هرچند جمجمه به‌طرزی باورنکردنی کامل است، اما درطول فرآیند فسیلی‌شدن مسطح شده است. استخوان‌ها کاملا ظریف و شکننده شده‌اند و ما نمی‌توانیم جمجمه را به حالت اول برگردانیم. به‌همین‌علت، نمونه را سی‌تی‌اسکن و آن را در رایانه به‌صورت مجازی بازسازی کردیم.» بازسازی جمجمه باکمک سی‌تی‌اسکن ترکیبی از مشخصات دندانی و جمجمه‌ای گورکن و سمور را نشان می‌دهد.

Siamogale melilutra جثه‌ای به‌اندازه گرگ داشته و وزن آن حدود 50 کیلوگرم بوده ‌است، یعنی بیش‌از 2برابر بزرگ‌تر از سمورهایی که درحال حاضر وجود دارند. این جانور، آرواره‌ای قوی با دندان‌های بزرگ مخروطی داشته است. به‌این‌ترتیب، این سمورها می‌توانستند حلزون‌ها و نرمتنان صدف‌دار بزرگ دیگر را بخورند. بررسی‌های تبارزایشی بیان می‌کند این ساختمان دندانی حداقل سه‌بار به‌طور ناگهانی در روند تکامل سمورها ظاهر شده است.

بررسی کامل نمونه‌های شویتانگبا به دانشمندان اجازه می‌دهد تا روند تکامل سمورها و به‌خصوص این گونه ناشناخته را که اطلاعات کمی از آن در دست بوده است را  بهتر درک کنند. یافته‌های شویتانگبا نشان می‌دهد که siamogale یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های خانواده سمورهاست که حداقل به 18میلیون سال قبل برمی‌گردد.

این کشف مسائل زیادی را درباره سمورها روشن کرده و در عین‌حال سوالات زیادی نیز به‌وجود آورده است. به‌طور مثال، چرا این جانوران تا این حد بزرگ‌جثه بودند؟ چگونه درآب و روی زمین حرکت می‌کردند و چگونه صدف‌های حلزون‌ها را برای خوردن می‌شکستند؟ این تیم به تحقیقات خود ادامه خواهد داد تا اطلاعات کامل‌تری از این گونه به‌دست آورد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین