حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ساخت برگ مصنوعی با بازده 10 برابر در آینده‌ای نزدیک

Liquid Fuels from Sunshine

اندازه فونت:

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از ساینتیفیک امریکن،  برگ‌های طبیعی، انرژی را از خورشید می­گیرند تا با استفاده از آن، دی‌اکسیدکربن را به کربوهیدرات تبدیل کنند که انرژی لازم برای فعالیت­های سلول­ گیاهان را فراهم می‌کند. دانشمندان چندین دهه تلاش کردند تا فرآیندی شبیه فتوسنتز طراحی کنند که بتواند سوختی تولید کند که قابل ذخیره‌سازی باشد. دستیابی به این فناوری می­تواند مهم­ترین مشکلات استفاده از انرژی خورشیدی و باد را حل کند. این فناوری راهی برای ذخیره انرژی ارائه می­کند که زمان­هایی که خورشید نمی­تابد و هوا هم ساکن است، بسیار مفید خواهد بود.

در سال‌‌‌های گذشته (به همت محققان بسیاری از سراسر جهان) نوعی فرایند به نام فتوسنتز مصنوعی ابداع شده است که طی آن، کاتالیزگرهای فعال شده با نور خورشید، مولکول­های آب را شکسته و اکسیژن و هیدروژن تولید می­کنند. هیدروژن ماده شیمیایی با ارزشی است که در بسیاری از فناوری­ها از آن استفاده می­­کنند. اما برای اینکه یک گام دیگر به فتوسنتز واقعی نزدیک شویم، لازم است با استفاده از این هیدروژن، CO2 را به هیدروکربن تبدیل کنیم. این سیستم هم مانند یک برگ واقعی، فقط از CO2، آب و نور خورشید برای تولید سوخت استفاده می­کند. به گفته دانشمندان این دستاورد می­تواند در ایجاد یک سیستم بسته، انقلابی پدید آورد چرا که دی‌اکسیدکربن تولید شده توسط احتراق، به جای اینکه به گازهای گلخانه­ای موجود در جو افزوده شود، دوباره تبدیل به سوخت می­شود.

به تازگی گروهی از پژوهشگران در دانشگاه هاروارد نشان دادند که می­توان عمل تفکیک آب و ترکیب آن با CO2را در یک مرحله و با بازدهی زیاد انجام داد.

به گفته این پژوهشگران، برگ طبیعی درختان، فقط از یک درصد از انرژی دریافتی از خورشید، برای ساخت گلوکوز استفاده می­کند در حالیکه این برگ مصنوعی از ده درصد انرژی خورشید برای تبدیل کردن دی اکسید کربن به سوخت استفاده می­کند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین