حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رکورد‌ی برای نشکستن محیط‌زیستی ترین المپیک تاریخ با کمپین «1.5 درجه، رکوردی که نباید بشکنیم» افتتاح شد

1200x600

اندازه فونت:

المپیک ریو را می‌توان محیط‌زیستی‌ترین المپیک تاریخ دانست. قبل از آغاز مسابقات و در سپمپوزیم « تغییرات اقلیمی: المپیک چه می‌تواند بکند» که در موزه فردا برگزار شد، کمپین 1.5درجه، رکوردی که نباید بشکنیم شکل گرفت. هدف از این کمپین ایجاد حس کنجکاوی در طیف وسیعی از مخاطبان درباره هدف کنفرانس پاریس برای محدود کردن گرمایش به 1.5 درجه است. همچنین کمپین قبلی ورزش برای اقلیم هم که در سال 2014 پایه گذاری شد در این حرکت شریک شده است. این کمپین آگاهی‌های عمومی درباره طبعات گرمایش جهانی را بالا برده و به رهبران جهان و صاحبان صنایع و تجرات یادآوری می‌کند باید اهدافی جاه طلبانه داشته و به سرعت در جهت محدود کردن گرمایش گام بردارند.  در این کمپین ورزشکاران با نوشتن عدد 1.5 درجه سانتیگراد در کف دستشان عکس‌هایی گرفته اند. اگر شما هم می‌خواهید در این کمپین شرکت کنید می‌توانید عکس‌هایتان را اینجا آپلود کنید.

5184

اهمیت این موضوع در این است که ظاهرا گرمایش زمین سریعتر از چیزی که انتظار داشتیم به پیش می‌رود، سال قبل گرم‌ترین سال بوده و احتمالا امسال رکورد سال قبل را هم خواهد شکست. هدف 1.5 درجه در صورتی محقق خواهد شد که جهان در سال 2050 نرخ انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را به صفر برساند.

اما این کمپین تنها رخداد محیط‌زیستی المپیک نبود. برزیلی‌ها که همین حالا از طبعات گرمایش جهانی بسیار آسیب دیده‌اند و آتش سوزی‌های پی در پی و گسترش بی سابقه زیکا را به آن مرتبط می‌دانند، در افتتاحیه سنگ تمام گذاشتند. در مراسم افتتاحیه حلقه‌های پنج‌گانه المپیک نه به رنگ‌های معمول که به رنگ سبز به نمایش در آمدند  که استعاره‌ای از رنگ سبز درختان بود. همچنین ویدئویی در این مراسم به نمایش در آمد که شامل نقشه‌ها و گرافیک‌هایی بود که نشان می‌داد، زمین چقدر سریع گرم شده است و چقدر با سرعت به سمت نابودی پیش‌ می‌رود. در بخشی از این مراسم ویدئوی اسپیرال افزایش دمای زمین که توسط « اد هاوکینز» دانشمند اقلیم شناس تهیه شده است به نمایش درآمد.

در مراسم افتتاحیه حلقه‌های پنج‌گانه المپیک نه به رنگ‌های معمول که به رنگ سبز به نمایش در آمدند  که استعاره‌ای از رنگ سبز درختان بود. همچنین ویدئویی در این مراسم به نمایش در آمد که شامل نقشه‌ها و گرافیک‌هایی بود که نشان می‌داد، زمین چقدر سریع گرم شده است و چقدر با سرعت به سمت نابودی پیش‌ می‌رود.

 

همچنین این مراسم پیغام دیگری هم با خودش داشت:« دست برداشتن از آسیب زدن به زمین کافی نیست، حالا زمانش رسیده که به زخم‌ها زمین برسیم». برگزار کنندگان می‌گویند:« زمینی‌ها، بیایید دوباره بکاریم، بیایید سیاره را حفظ کنیم». این مجموعه خلاصه‌ای است از افتتاحیه‌ای که امیدوار است با این پیغام‌های محیط‌زیستی توجه جهانیان را به خطرات پیش رو جلب کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین