حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

راز آفتابگردان‌ها مطالعه جدید دلیل چرخش روزانه گل آفتابگردان همراه خورشید را مشخص کرد

1024px Sunflowers

اندازه فونت:

با طلوع خورشید، سر گیاهان جوان آفتابگردان که گل‌هایی نابالغ دارند، در تمام روز چرخیده و خورشید را دنبال می‌کند. سپس در شب مسیر برعکس را دنبال می‌کند تا در صبح آماده روبرویی دوباره با خورشید باشد. «استیسی هارمر» از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس می‌گوید:« اماهیچ کس نمی‌داند که این گیاه از این چرخش روزانه چه به دست می‌آورد».  برای فهمیدن این موضوع هارمر و همکارانش چند گیاه آفتابگردان را طوری مهار کردند  که نتوانند خورشید را تعقیب کنند و سر چند تای دیگر را چرخاندند تا در صبح رو به خورشید نباشد. آن‌ها با این آزمایش دریافتند که برگ‌های هردو گروه گیاهان حدود 10 درصد از برگ‌های آفتابگردان‌هایی که مسیر معمولشان را دنبال کرده بودند، کمتر رشد کرده‌اند. هارمر می‌گوید:« اگر آنها نتوانند خورشید را تعقیب کنند بهره‌وری کمتری دارند».

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از نیوساینتیست، آن‌ها سپس برای درک این موضوع که چرخش روزانه افتابگردان‌ها به وسیله دلایل محیطی رخ می‌دهد یا از یک ساعت درونی پیروی می‌کند، یک اتاق رشد تقلبی با ردیفی از نورها ساختند که به ترتیب خاموش و روشن شده و حرکت خورشید را تقلید می‌کرد. آنها سپس با استفاده از این نورها یک شبانه روز 30 ساعته ساختند. نتیجه نشان داد در یک چرخه 30 ساعته آفتابگردان‌ها مطابق برنامه معمول به جلو و عقب حرکت نمی‌کنند. اما وقتی محققان چرخه را به همان 24 ساعت تغییر دادند آفتابگردان‌ها شروع به تعقیب منظم نور کردند. این موضوع نشان داد که یک ریتم شبانه روزی داخلی بخشی از دلیل حرکت تعقیب‌وار خورشید است.

 

یک ریتم شبانه روزی داخلی بخشی از دلیل حرکت تعقیب‌وار خورشید توسط آفتابگردان است

اما وقتی آفتابگردان شکوفه می‌دهد،  تعقیب خورشید متوقف شده و به طور کلی رو به محل طلوع خورشید ثابت می‌شود. برای فهم این‌که چرا رو به شرق بودن برای گیاهان بالغ مفید است، محققان سر برخی گیاهان را به سوی غرب برگردانده و سپس میزان بازدید زنبورها و دیگر حشرات از گیاه را ثبت کردند. در ساعت اولیه صبح گیاهان معمولی 5 برابر بیشتر از گیاهان رو به غرب مورد بازدید حشرات گرده‌افشان قرار گرفتند. دلیل مسئله هم این است که گیاهان رو به شرق زودتر گرم شده و توجه بیشتر گرده‌افشان‌ها به گیاهان رو به شرق قبلا هم دیده شده بود. با این حال هرچند این مطالعه نحوه و دلیل چرخش افتابگردان‌ها را مشخص کرد، اما دو سوال مهم و جدی پدید آورده است؛ نخست این‌که گیاه چطور زمان را تشخیص می‌دهد؟ و سوال بعدی این است که آنها چطور جهت را درک می‌کنند؟

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین