حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

در راه تولید برگ مصنوعی محققان به موفقیتی چشم‌گیر در زمینه ساخت سلول خورشیدی که Co2 را به سوخت تبدیل می‌کند، دست یافتند

artificial leaves

اندازه فونت:

اگر می‌توانستیم سلول‌های خورشیدی شبیه برگ اختراع کنیم که می‌توانستند Co2 موجود در جو زمین را به کمک نور خورشید دوباره به سوخت نیروگاه‌های تولید برق تبدیل کند، آن وقت با یک تیر دو نشان زده و هم از وابستگیمان به منابع فسیلی کم کرده و هم راه چاره‌ای برای گرمایش جهانی یافته بودیم.

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل کلایمت سنترال توصیف بالا، مطابق نتایج یک مطالعه که در نشریه Science منتشر شده، هدف یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ایلینویز در شیاگوی آمریکا است.  «لاری کرتیس» نویسنده همکار این پژوهش و محقق مواد از آزمایشگاه ملی آرگون در شیکاگو می‌گوید:« ما فکر می‌کنیم که این برگ مصنوعی می‌تواند به شکل مزارع خورشیدی در کنار نیروگاه‌ها سوخت فسیلی برپا شود تا دی‌اکسید کربن خروجی از دودکش این نیروگاه‌ها را با کمک نور خورشید دوباره به سوخت تبدیل کند».

توسعه یک فن‌آوری که بتواند دی‌اکسیدکربن موجود در جو زمین را کم کند، مفهومی است که به آن انتشار منفی گفته می‌شود. به گمان بسیاری از محققان تلاش برای محقق کردن این مفهوم باید در زمره اجزاء اصلی تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از گرمایش جهانی باشد، اگر جهان می‌خواهد مطابق توافق پاریس گرمایش را به 2 درجه سانتیگراد محدود کند.

برگ مصنوعی که این محققان آن را توصیف کرده‌اند به این شکل کار می‌کند؛ وقتی نور خورشید به برگ برخورد می‌کند، یک واکنش الکتروشیمایی در این سلول رخ می‌دهد که دی‌اکسید کربن را به مونواکسید کربن تبدیل می‌کند. این گاز سپس با هیدروژن مخلوط شده و تبدیل به گاز سنتز شده می‌شود. از این گاز می‌توان در نیروگاه‌ها وسایر موتور‌های طراحی شده برای سوزاندن این گازها استفاده کرد. «امین صالحی خوجین» استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه ایلینویز می‌گوید:« در یک چرخه بسته همه دی‌اکسید کربن منتشر شده از سوزاندن این گاز ضبط شده و مجداد در چرخه تبدیل به سوخت قرار می‌گیرد».

پیش از این هم تلاش‌های زیادی برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به سوخت انجام شده بود اما بزرگترین دست‌آورد این تیم ساخت نوعی کاتالیست بر مبنای تنگستن است که واکنش شیمایی اولیه را کلید می‌‌زند و 1000 بار موثر تر از کاتالیست‌های قبلی است و بسیار از انواعی که از نقره استفاده می‌کنند، ارزان‌تر است. کرتیس می‌گوید هنوز باید تحقیقات بیشتری برای استفاده تجاری از این تکنولوژی انجام شود:« این تکنولوژی نمی‌تواند جایگزین سوخت فسیلی در ماشین‌ها شود چون وابسته به نور خورشید است».

برخی محققان هم نسبت به موفقیت این روش ابراز تردید کرده‌اند اما تا به اینجا این امید بخش‌ترین تحقیق انجام شده در زمینه انتشار منفی گازهای گلخانه‌ای است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین