حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

در آلودگی هوا درختان آسیب پذیرتر می‌شوند

3 1

اندازه فونت:

ذرات معلق موجود در هوا می‌تواند باعث آسیب پذیری درختان در خشکسالی شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، براساس تحقیقات این ذرات معلق موجب فراتراوش برگ‌ها و تشدید آثار خشکسالی در درختان می‌شود. منافذ روی برگ‌ها امکان ورود دی اکسید کربن لازم را برای فتوسنتز گیاه فراهم می‌کند. بدون وجود دی اکسید کربن کافی درختان نمی‌توانند نور خورشید را به مواد مغذی تبدیل کنند. اما باز شدن منافذ روی برگ‌ها می‌تواند تبخیر آب موجود در برگ‌های درختان را فراهم کند. این فرایند را فراترواش نام گذاری کرده‌اند.

این فرایند می‌تواند درختان را خنک نگه دارد اما در خشکسالی درختان به تمام ذخیره آب خود نیاز دارند. به همین دلیل درختان باید در شرایط آب و هوایی به خصوص بتوانند بین گرسنگی و خشکی تعادل برقرار کنند. درختان در طول میلیون‌ها سال مهارت لازم را در این باره کسب کرده‌اند. اما با این حال هرگز میزان ذرات معلق موجود در هوا به این مقدار فعلی نبوده است.

محققان برای تحقیق اثر ذرات معلق نمونه‌هایی از درختان مختلف را در معرض شرایط آب و هوایی متفاوت قرار دادند. میزان تبخیر آب این گیاهان در هوای پاک و فیلتر شده در برابر هوای آلوده شهرها بسیار کمتر است.

در این بررسی‌ها معلوم شد که افزایش ذرات معلق موجود در هوا فرایند فراتراوش را مختل کرده و سبب آسیب پذیری درختان در خشکسالی خواهد شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین