حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

خرداقلیم‌ها قادر به تحمل شرایط جوی نیستند

Jungle

اندازه فونت:

با گرمایش زمین، خرداقلیم‌ها قادر به محافظت از گونه‌های گیاهی و جانوری نیستند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه مونتانا ایالات متحده در تحقیقی متوجه شدند که گرمایش آب و هوای مناطق شمال غرب اقیانوس آرام باعث کاهش ظرفیت خرداقلیم‌های جنگلی در تحمل شرایط سخت آب و هوایی می‌شود.

خرد اقلیم مجموعه‌ای از شرایط جوی یک ناحیه است که با شرایط جوی نواحی مختلف زمین فرق دارد. مساحت نواحی که خرد اقلیم دارد ممکن است از چند متر مربع تا چند کیلومتر مربع باشد.

جنگل‌ها یکی از گسترده‌ترین اکوسیستم‌های زمین هستند که بخش بزرگی از تنوع زیستی را در خود جای داده‌اند، از همین رو در چند سال اخیر بسیاری از محققان سعی به بهبود تنوع زیستی این اکوسیستم با محافظت از خرد اقلیم‌های ایجاد شده با درختان کرده‌اند.

با تاج درختان جنگلی که سایبانی برای جنگل هستند، خرداقلیم‌هایی ایجاد می شود که در قیاس با مناطقی که پوشش جنگلی ندارند دارای تغییرات کمتر اما پایداری بیشتری هستند.

در این تحقیقات مشخص شد که توانایی جنگل‌ها در تحمل تغییرات آب و هوایی به پوشش سایبان درختان جنگل و میزان رطوبت محل بستگی دارد و این عوامل با گرمایش زمین در حال تغییر هستند.

بسیاری از گونه‌های ساکن سطوح پایین جنگل در پناه شرایط آب و هوایی پایدار در این نواحی به حیات خود ادامه می‌دهند اما با کاهش منابع آبی در بسیاری از جنگل‌ها این وضعیت در حال تغییر است و جنگل‌ها نمی‌توانند از گونه‌های گیاهی و جانوران در برابر تغییرات شدید آب و هوایی محافظت کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین