حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تولید نوعی چمن تراریخته برای خنثی‌کردن آلودگی سمی ناشی از بمب‌ و مواد منفجره

transgenic rdx eating grass 3

اندازه فونت:

 مهندسان و دانشجویان دانشگاه واشنگتن  و دانشگاه یورک گونه‌ای از چمن تراریخته‌‌شده پرورش داده‌اند که می‌تواند سم RDX حاصل فعالیت‌های نظامی را از بین ببرد.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، RDX نوعی ترکیب سمی است که پس از جنگ جهانی دوم در مهمات جنگی استفاده می‌شود و می‌تواند پایگاه‌های نظامی، میدان جنگ و بعضی از منابع آب را آلوده کند.

در مناطق تمرین ارتش‌، نیرو‌های درحال تمرین، بمب‌ها را روی تانک‌های قدیمی منفجر و ظرفیت سلاح‌های جدید را آزمایش می‌کنند.

مهمات و مواد منفجره از خود آلودگی‌های سمی برجای می‌گذارند که پاکسازی آنها هزینه‌های بالایی دارد. به‌طور مثال، این هزینه برای ارتش ایالات متحده آمریکا بین 16 تا 165 میلیارد دلار تخمین‌ زده‌ شده ‌است.

اکنون این محققان که نتایج یافته‌های خود را در Plant Biotechnology Journal منتشر کرده‌اند، دوگونه ژن برگرفته از باکتری‌ها را یافتند که می‌تواند RDX را از بین ببرد یا آن را به ترکیبات بی‌خطر در دوگونه از چمن به‌نام‌های Panicum virgatum  و Agrostis stolonifera تجزیه کند.

در این آزمایش، طی کم‌تر از دوهفته آ‌نها تمام RDX ‌ را از یک خاک شبیه‌سازی شده پاکسازی کردند و هیچ اثری از مواد شیمیایی در ساقه یابرگ‌های آن‌ها باقی نماند.

این اولین گزارشی است که در آن نشان داده‌ شده است که اصلاح ژنتیکی چمن‌ها می‌تواند باعث افزایش توانایی آنها در پاکسازی محیط‌زیست شود. چمن ها گیاهان دلچسبی هستند، سریع رشد می‌کنند و احتیاجی به مراقبت ندارند. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود استفاده آنها در پاکسازی محیط‌زیست عملی باشد.

RDX ماده‌ای آلی است و در طبیعت باقی ‌می‌ماند. دوز بالای این ماده می‌تواند باعث تشنج شود و به اندام‌ها آسیب برساند. به‌تازگی دانشمندان RDX‌ را در طبقه‌بندی مواد سرطان‌زا قرار داده‌اند.

RDX‌ ماده‌ای محلول در آب است. چمن‌های وحشی می‌توانند با کشیدن آب درون ریشه‌های خود آن ‌را از خاک حذف کنند، اما نمی‌توانند از بین ببرند. بنابراین با مرگ علف RDX‌ بازتولید می‌شود و به خاک برمی‌گردد.

محققان توانسته‌اند باکتری‌هایی پیدا کنند که از نیتروژن موجود در RDX  به‌عنوان منبع غذایی استفاده و درنتیجه آن را به ترکیبات بی‌خطر تبدیل کنند. خود این باکتری‌ها ابزار ایده‌الی برای پاکسازی نیستند زیرا  همواره در محیط‌های نظامی وجود ندارند و به منابع غذایی دیگری نیز نیاز دارند. اما از ژن‌هایشان برای اصلاح ژنتیکی برای تولید این چمن‌های تراریخته‌ای استفاده شده است که نسبت به چمن وحشی موفقیت زیادی در حذف RDX‌ نشان‌داده‌‌اند و به‌دلیل مصرف نیتروژن موجود در RDX سریع‌تر رشد می‌کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین