حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ته نشینی آلودگی در عمق آب‌های اقیانوس‌ها

106495 620

اندازه فونت:

محققان براین باورند که ذرات بیولوژیک باعث ته نشینی آلودگی در اعماق آب‌های اقیانوس‌های زمین می‌شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، بخش زیادی از ذرات ریز پلاستیک که وارد آب می‌شوند، روی سطح آب شناور می‌مانند و بخشی دیگری از این ذرات بعد از ترکیب با ذرات بیولوژیک به عمق آب فرو می‌روند.

اقیانوس‌ها از ذراتی متشکل از پلانکتون‌های مرده و زنده و ضایعات موجودات زنده که به آنها ذرات بیولوژیک گفته می‌شود، تشکیل شده‌اند.

برای بررسی چگونگی تعامل ذرات پلاستیک با ذرات بیولوژیک موجود در آب، الگوی حرکت دانه‌هایی از جنس پلی اسیتیرن به ابعاد 700 در 300 میکرومتر در آب بررسی شدند. در این بررسی مشخص شد که ذرات پلاستیکی به تنهایی نمی‌توانند توده ایجاد کنند اما وقتی با ذرات بیولوژیک ترکیب شوند به سرعت با هم ادغام شده و توده‌هایی از ذرات تشکیل می‌دهند که ته نشین می‌شوند.

در مرحله بعد، محققان ذرات پلاستیک خالص را با ذراتی که پوششی از بیوفیلم داشتند، مقایسه کردند و مشخص شد که ذرات دارای بیوفیلم با سرعت بیشتری با ذرات بیولوژیک ترکیب شده و تشکیل توده می‌دهند.

محققان معتقدند ترکیب شدن ذرات بیولوژیک با پلاستیک پوشیده از بیوفیلم پدیده‌ای عادی در اقیانوس‌هاست و تاثیر بزرگی بر انتقال و توزیع میکروذرات پلاستیک دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین