حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تصفیه خانگی فاضلاب نوعی باکتری جدید از فاضلاب برق و آب تمییز تولید می‌کند، تصفیه خانگی فاضلاب را یک گام نزدیک‌تر کرده است

32 39send 1 1

اندازه فونت:

آنها به سهم خودشان معجزه می‌کنند، حتی اگر فاضلاب را به شربتی گوارا تبدیل نکنند. در پرتو این معجزه تصفیه فاضلاب خانگی ممکن است به زودی در خانه‌ها به کار بیفتد و علاوه بر تولید آب پاک در کنارش انرژی هم تولید کند. ماه گذشته آزمایشی در مریلند آمریکا آغاز شد که به اصطلاح سلول سوختی میکروبی نام دارد و در این آزمایش بیوولت نامیده می‌شود. نتیجه آزمایش نشان داد که بیوولت می‌تواند روزانه 2250 لیتر فاضلاب را به آب سالم برای 15 نفر تبدیل کند. اما این همه ماجرا نیست، این سیستم انرژی کافی برای خودش را برای کارکرد خودش را تولید می‌کند و چیزی هم اضافه باقی می‌گذارد.

این دستاورد بسیار مهمی است در شرایطی که تصفیه خانه‌های رایج برای پاک کردن هر کیلوگرم آلاینده جدا شده است فاضلاب 1.5 کیلووات انرژی مصرف می‌کنند. به گزارش دانشمندآنلاین و به نقل از نیوساینتیست اگر این سیستم بتواند انرژی خودش را تامین کند، تصفیه خانگی فاضلاب به زودی حتی از سلول‌‌های خورشیدی روی سقف خانه هم فراگیر‌تر می‌شود.

سیستم جدید می‌تواند روزانه 2250 لیتر فاضلاب را به آب سالم برای 15 نفر تبدیل کند. اما این همه ماجرا نیست، این سیستم انرژی کافی برای خودش را برای کارکرد خودش را تولید می‌کند و چیزی هم اضافه باقی می‌گذارد.

 

این سیستم از باکتری‌های برای سوخت و ساز مواد ارگانیک موجود در فاضلاب بهره می‌گیرد. «جاستین باک» مدیر بخش تکنولوژی شرکت کامبرین، مبدع این سیستم می‌گوید:« آن‌جا میزان بسیار زیادی غذا برای آن‌ها هست و به همین دلیل آن‌ها به سرعت تولید مثل می‌کنند. در پایان این فرآیند میکروب‌ها یک سوم وزن مواد باقی مانده آماده نابود‌سازی را تشکیل می دهند و قبل از تخلیه این کیک میکروبی باید به وسیله حرارات استرلیزه شده و از نظر شیمیایی تصفیه شود که فرآیند انرژی بر است». این ایده مدت‌ها است وجود دارد که از فرآیند متابولیسم میکروبی در فاضلاب انرژی لازم برای کل جریان را تولید کنیم. اما تا پیش از این این فرضیه در بیرون از آزمایشگاه جواب نداده بود.

در آزمایش بیولوت از سویه‌ای از Geobacter  و یک میکروب دیگر به نام Shewanella oneidensis برای هضم فاضلاب استفاده می‌شود. این مخلوط اختصاصی ارگانیسم‌ها یک برتری کلیدی دارد و آن این است که در فرآیند تنفس الکترون آزاد می‌کند، رخدادی که کل مجموعه را به یک باطری تبدیل می‌کند. این ارزش افزوده سرعت رشد باکتری‌ها را کم می‌کند، پس در پایان شما الکتریسیته داردی و خبری از کیک میکروبی نیست. بنابراین می‌تواند به سادگی آن را برای مصرف خانگی هم تغییر دارد. در حال حاضر مجموعه‌های زیادی روی این سلول‌های سوختی کار می‌کنند و این امیدواری وجود دارد که سیستم تصفیه مبتنی بر این روش تا 10 سال آینده فراگیر شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین