حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تشدید پیامدهای تغییرات اقلیمی

20190102171416453594

اندازه فونت:

در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل با حضور رهبران جهان، سازمان جهانی هواشناسی گزارشی منتشر کرده که می‌گوید پیامدهای تغییرات اقلیمی در پنج سال اخیر شدیدتر شده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در این گزارش آمده که دوره پنج ساله ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ از زمان آغاز ثبت دما گرمترین دوره تاریخی بوده است.

بالا آمدن سطح دریاها در این دوره شتاب بیشتری گرفته و انتشار گازهای گلخانه‌ای هم به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است.سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید باید تلاش‌ها را برای کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی شدت داد.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به تازگی گفت تخریب محیط زیست به ترتیبی است که انگار انسان در حال جنگ با سیاره زمین است.گزارش سازمان جهانی هواشناسی بر پایه تازه‌ترین داده‌ها و یافته‌های علوم اقلیمی درباره گرمایش زمین تهیه شده است.

این گزارش می‌گوید در حالی که از زمان انقلاب صنعتی و دهه ۱۸۵۰ میلادی تاکنون دمای جهان در مجموع ۱.۱ درجه سلیسیوس بالا رفته، در این دوره بیش از یک قرن و نیمه، نزدیک یک پنجم افزایش دما تنها در دوره‌ای کوتاه در قرن ۲۱ رخ داده و در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، جهان شاهد افزایش دمای ۲/۰ درجه‌ای بوده است.

سازمان جهانی هواشناسی هشدار داده که انتشار گازهای گلخانه‌ای در پنج ساله اخیر نسبت به پنج سال قبل ۲۰ درصد بالاتر رفته است.

در حالی که پیشتر سرعت بالا آمدن سطح آب دریا ۳.۲ میلی‌متر بود، در دوره اخیر دریاها به طور متوسط سالانه ۵ میلی‌متر بالا آمده‌اند.

مدیر سازمان جهانی هواشناسی درباره ذوب یخ‌های قطب جنوب و گرینلد هشدار داده و گفته عواقب هولناک تغییرات اقلیمی را در شدید شدن توفان‌های استوایی و فجایع انسانی پیامد آن شاهد هستیم.

گزارش این سازمان می‌گوید گرمایش زمین در نتیجه اقدامات انسان باعث تشدید وقایعی چون آتشسوزی جنگل‌ها شده است.این گزارش برای رهبران جهان تهیه شده که روز دوشنبه در برنامه‌ای مقابله با تغییرات اقلیمی شرکت می‌کنند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، گفته این نشست قرار است به برنامه‌های ملموسی منجر شود. گوترش گفت: "به رهبران گفتم با نطق‌های جذاب به این نشست نیایید. با تعهدات مشخص بیایید."

دبیرکل سازمان ملل گفت: "مردم راه حل و اقدام عملی می‌خواهند. انتظار دارم که چند برنامه عملی برای کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای اعلام کنیم و تا دهه ۲۰۵۰ میزان افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو را به صفر برسانیم."

در سال‌های اخیر جنبش‌های اجتماعی برای مقابله با تغییرات اقلیمی تشدید شده و چند روز پیش تظاهرات بزرگی در شهرهای مختلف جهان برگزار شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین