حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

با تغییرات اقلیمی، خطر سرمازدگی درختان بالا می‌رود

4693

اندازه فونت:

دانشمندان معتقدند که ریسک سرمازدگی درختان با افزایش تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین بالا می‌رود و منجر به ضعیف شدن درختان خواهد شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیز، محققان دانشگاه ای تی اچ زوریخ سوئیس با تحقیقاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که تغییرات اقلیمی علاوه براینکه موجب گرم شدن زمین در تابستان شده موجب افزایش دما در فصل بهار هم شده و منجر به شروع زودرس فصل رویش و آسیب پذیری درختان در مقابل خطر سرمازدگی در پایان فصل بهار می‌شود.

همانطور که پیش از این دیده شده در اوایل اردیبهشت ماه بعد از گرم شدن در اواخر فروردین دمای هوا مجددا به زیر صفر رسیده که باعث نتایج بدی برای صیفی کاران و باغداران شده است.

این محققان سوئیسی تاثیر سرمازدگی را روی 13 گونه درخت و درختچه در اروپا در مدت 60 سال گذشته بررسی کردند و داده‌های دما و 48 هزار مورد مشاهده عینی رویش مجدد برگ درختان را در 264 ایستگاه تجزیه و تحلیل کرده و از سال 1951 آنها را ثبت کردند. این نتایج نشان می‌دهد که از سال 1980 برگ دهی درختان با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین شروع شده و برخی گونه‌های درختان زودتر شکوفه دادند اما زمان بین آخرین دوره سرما و رویش دوباره برگ‌ها کوتاه‌تر شده است.

در واقع سرمازدگی موجب تضعیف درختان شده و اگر درختان دوباره شکوفه دهند منابع لازم برای رشد و قوی‌تر شدن ریشه را ندارند. محققان معتقدند که دوره‌های سرمازدگی از اواخر بهار شروع شده و ادامه دارد اما زمان رویش دوباره برگ‌ها برای دوره کوتاهی رخ خواهد داد.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین