حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

بارش ذرات ریز پلاستیکی از آسمان قطب شمال

99898749 aplasticfragments

اندازه فونت:

مطالعات نشان داده است که حتی در محیط بکر قطب شمال هم برفی که از آسمان می‌بارد حاوی ذرات ریز پلاستیکی است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، دانشمندان گفتند که صرف شمار این ذرات آنها را تکان داده است: بیش از ده هزار ذره در هر لیتر.

این بدان معنی است که تنفس حتی در این محیط هم می‌تواند ذرات میکروپلاستیکی را وارد ریه کند - هرچند پیامدهای آن برای سلامتی روشن نیست. این منطقه یکی از آخرین محیط های بکر جهان تلقی می شود.

تیم محققان آلمانی-سوئیسی که نتایج مطالعه خود را در "ژورنال پیشرفت‌های علمی" چاپ کرده، همچنین شاهد ذرات و الیاف لاستیکی در برف بود.

 

نحوه انجام مطالعه

محققان نمونه‌های برف را از جزایر اسوالبارد جمع آوری کردند. بررسی این نمونه‌ها در آزمایشگاه موسسه آلفرد وگنر در برمرهیون نشان داد که میزان آلودگی آنها به ذرات پلاستیکی خیلی بالاتر از حد انتظار است.

بسیاری از آنها آنقدر ریز بودند که نمی توان با قاطعیت گفت از کجا آمده‌اند.

به نظر می‌رسید اکثریت آنها متشکل از مواد طبیعی مثل سلولز گیاهی و ذرات خز حیوانی باشد. اما همچنین حاوی ذراتی پلاستیکی، قطعات لاستیک، ورنی، رنگ و الیاف مصنوعی باشد.

دکتر ملانی برگمن سرپرست این مطالعه گفت: "ما انتظار کشف آلودگی را داشتیم اما برخوردن به این همه میکروپلاستیک واقعا تکان دهنده بود."

او افزود: "کاملا معلوم است که اکثریت این میکروپلاستیک‌های موجود در برف از هوا می‌آید." میکروپلاستیک به ذراتی گفته می‌شود که اندازه آنها کوچکتر از ۵ میلیمتر باشد.

برگمن در مورد آثار بالقوه آن برای سلامتی گفت: "ما نمی دانیم که آیا پلاستیک برای سلامت انسان مضر است یا نه. اما باید در برخورد با محیط زیست خیلی بیشتر ملاحظه داشته باشیم."

دانشمندان همچنین نمونه‌های برف در آلمان و سوئیس را تحلیل کردند که نشان داد میزان تراکم این ذرات در بعضی نقاط آلمان بیشتر از قطب است.

محققان تصور می‌کنند میکروپلاستیک ها در اثر وزش باد در هوا معلق می‌شوند و سپس از طریق سازوکارهایی که به درستی شناخته شده نیست در اتمسفر به راه های دور منتقل می‌شوند.

در نهایت این ذرات در اثر بارندگی یا بارش برف راهی زمین می‌شوند.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین