حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افول کیسه پلاستیکی با اجباری شدن فروش کیسه پلاستیکی، استفاده از این دشمن محیط‌زیست در انگلستان کاهش چشمگیری داشته است

10 Carrier Bag EPA

اندازه فونت:

تعداد تک استفاده از کیسه‌­های پلاستیکی در انگلستان توسط خریداران بعد از قیمت گذاری 5 پوندی روی این کیسه­‌ها تا 85 درصد کاهش داشته است. این کاهش چشم‌گیر در استفاده از کیسه پلاستیکی در این کشور در حالی رخ داده که هنوز عمر قانون جدید قیمت ­گذاری کیسه­ ‌ها به یک سال نمی‌­رسد و از پاییز قبل این قانون اجرا شده است. در این کشور بیشتر از 7میلیارد کیسه پلاستیکی توسط فروشگاه‌های عمده به دست خریداران داده می‌شد. اما دپارتمان محیط‌زیست می­گوید در شش ماهه نخست اجرای قانون جدید این تعداد به 500 میلیون کاهش یافته است.

این نخستین گزارش ارزیابی دولتی بعد از اجرای قانون جدید است که انتظار می‌رفت در یک سال بتواند سقف مصرف را تا یک میلیارد کاهش دهد اما نتایج فراتر از انتظار بوده است

 

این نخستین گزارش ارزیابی دولتی بعد از اجرای قانون جدید است که انتظار می‌رفت در یک سال بتواند سقف مصرف را تا یک میلیارد کاهش دهد اما نتایج فراتر از انتظار بوده است. انگلستان تنها کشور باقی­مانده از اعضای بریتانیا بود که قانون قیمت گذاری روی کیسه پلاستیکی را بعد از موفقیت چشم‌گیر در بقیه اعضا اجرا نکرده بود.  تخمین زده می­شود که سالانه 1تریلیون کیسه پلاستیکی در جهان مصرف می­شود، یعنی چیزی حدود 1 میلیون کیسه پلاستیکی در دقیقه. میانگین استفاده از کیسه پلاستیکی در جهان 25 دقیقه است و این کیسه‌ها 80 درصد زباله‌های دریایی را شکل می‌دهند. متخصصان زیست دریایی می‌گویند کیسه پلاستیکی به طور مستقیم روی زندگی 267 گونه آبزی تاثیر گذاشته است. به طور متوسط چیزی حدود 100 تا 500 سال طول می­کشد تا این کیسه‌های پلاستیکی تجزیه شوند و در حین تجزیه مواد سمی زیادی را وارد آب و خاک می‌کنند. طبق آخرین اعلام کار‌شناسان محیط‌‌زیست،  هر خانواده ایرانی روزانه سه کیسه پلاستیکی استفاده می‌کند که با احتساب داشتن حدود ۲۰ میلیون خانوار در ایران، روزانه ۶۰ میلیون، ماهانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون و سالانه بیش از ۲۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در کشور مصرف می‌شود. در حالی که هر روز به تعداد کشور­هایی که استفاده از این کیسه‌ها را ممنوع کرده یا روی آن قیمت­گذاری‌های بالا انجام می‌دهند، اضافه می‌شود؛ ایران در نظر دارد تا سه سال آینده چنین طرحی را در کشور به اجرا بگذارد. دکتر سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور خرداد ماه امسال از برنامه سازمان محیط‌زیست برای ممنوعیت استفاده از کیسه پلاستیکی در سه سال آینده خبر داده است. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین