حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افزایش بارش برف در قطب جنوب

87166318 87166317

اندازه فونت:

 تحقیقات دانشمندان مبنی بر این است که بارش برف در مدت 200 سال گذشته در قطب جنوب به شدت افزایش پیدا کرده است.

به گزارش دانشمندان آنلاین به نقل از بی بی سی، محققان بارش برف در قطب جنوب را در مدت 200 سال گذشته مورد بررسی قرار داده‌اند. بر طبق این تحقیق که محققان در مجمع عمومی اتحادیه علوم زمین اروپا در اتریش ارائه دادند، سالانه در ده‌ 2001 تا 2010 میزان برفی که باریده حدود 272 میلیارد تن بیشتر از برفی بوده که سالانه در دهه 1801 تا 1810 باریده است.

در واقع این میزان برف اضافی سالانه دو برابر مقدار آبی است که در حال حاضر در دریای بحرالمیت وجود دارد، به عبارت دیگر با این میزان آب می‌توان کشور نیوزلند را تا عمق یک متری به زیر آب برد.

هدف از این تحقیق کسب اطلاعات جامع درباره این قاره است. براساس این تحقیق، بررسی‌های قبلی مبنی بر اینکه مقدار بارش برف در قطب جنوب ثابت است و تغییری نمی‌کند، رد شده است.

در این تحقیق، دانشمندان 72 هسته و استوانه‌های یخی را که مملو از برف فشرده در ده‌ها سال قبل است را در مناطق مختلف در قطب جنوب حفاری کردند. تشخیص اینکه این برف در چه زمانی باریده نیز امکان پذیر است. براساس این تحقیق قطب جنوب در ده‌های گذشته بارش برف زیادی داشته است و دما نیز در این منطقه در قرن بیستم افزایش چشمگیری داشته است.

آنا هاگ، محقق دانشگاه لیدز بریتانیا با استفاده از ماهواره شکل و اندازه توده‌ها و ورقه‌های یخی را اندازه گیری می‌کند، وی معتقد است که حتی با وجود حجم بیشتری از بارش برف، قطب جنوب هنوز هم توده‌های یخی را با سرعت بیشتری از مقدار توده‌ای که از بارش برف به آن اضافه می‌شود، از دست می‌دهد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه