حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

از جنگل‌سوزی آمازون تا ذوب یخچال‌های طبیعی سوییس

602x338 cmsv2 ba3c9978 9251 5339 bd8d c52d89f5bf7b 4134464

اندازه فونت:

این برنامه تغییرات آب و هوایی یورونیوز به تأثیرات متقابل گرمایش زمین، جنگل‌سوزی و ذوب شدن یخچال‌های طبیعی می‌پردازد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، ماه اوت امسال، با متوسط دمای ۱/۲ درجه بالاتر از عصر پیشاصنعتی، رکورد گرمترین ماه اوت را ثبت کرد. هوای این ماه در شبه جزیره ایبری، فرانسه، شمال آلمان و لهستان گرمتر بود.

رابطه جنگل‌سوزی‌ها با تغییرات آب و هوایی زمین

 

نگاهی به نقشه تغییرات رطوبت خاک زمین در ماه گذشته نشان می‌دهد که در کانادا این رطوبت بسیار بیشتر از معمول بوده حال آنکه در سیبری خشکی بیش از میانگین داشته‌ایم و این خشکی به ادامه جنگل‌سوزی‌های این منطقه کمک کرد.

بزرگترین خبر آب و هوایی ماه اوت، آتش‌سوزی در آمازون بود. اما تغییرات آب و هوایی چه رابطه‌ای با جنگل‌سوزی‌ها دارد؟

پرفسور مارتین ووستر، استاد "دانش نظارت زمین" از کالج کینگ در لندن می‌گوید: "با قطع کردن یا سوختن درختان، چیزی را که قابلیت ذخیره کربن زیادی دارد با چمن‌زار و مزرعه جایگزین می‌کنید، که گنجایش‌شان بسیار کمتر است و کربن زیادی به شکل دی‌اکسید وارد جو می‌شود که خود عامل اصلی تغییرات آب و هوایی است. و این جنگل‌سوزی‌ها عمدتا به این شکل بر آب و هوا تأثیر می‌گذارند."

یخچال‌های طبیعی چقدر آب می‌روند؟

 

وضعیت یخچال‌های طبیعی یکی از هفت شاخص جهانی است که نشانگر تغییرات آب و هوایی اند. تودهٔ یخچال‌های طبیعی از ۱۹۵۰ میلادی تا به امروز پیوسته کاهش یافته است. اما چطور می‌‌توان فهمید که یخچال‌های طبیعی در حال ناپدید شدن هستند؟

پژوهشگران دانشگاه ای.تی.اِی زوریخ، در کوهستان کرانس مونتانا، که سه هزار متر از سطح دریا فاصله دارد، با ابزار ویژه خود، حجم توده یخچال‌های طبیعی این منطقه را پیوسته اندازه‌گیری می‌کنند.

یخچال طبیعی پلین مورت مانند همهٔ یخچال‌های آلپ در حال کوچک شدن است و سطح آن در ۳۰ سال گذشته ۵۰ متر پایین رفته است. یخچال‌شناسان ابزاری ساده و قابل اطمینان برای سنجش میزان ذوب شدن یخ‌ها دارند.

متیاس هوس، پژوهشگر و یخچال‌شناس سوییسی می‌گوید: "من اخیرا محاسبه کردم که از اکتبر سال گذشته تا الان حدود یک متر و ۴۰ سانتیمتر کاهش سطح یخ داشته‌ایم." وی می‌افزاید که با وجود بارش برف کافی در دو سال گذشته باز هم این یخچال نتوانسته ذخیره خود را ترمیم کند‌.

بیش از ۵۰۰ یخچال طبیعی سوییس از ۱۸۵۰ تا کنون از میان رفته‌ و پیش‌بینی می‌شود که دست‌کم دو سومِ یخچال‌های طبیعیِ آلپ تا پایان سده حاضر از میان بروند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین