حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ادامه روند کاهش تصاعد دی اکسید کربن در بریتانیا

zimg 001 3

اندازه فونت:

میزان تصاعد دی اکسید کربن در سال ۲۰۱۷ در بریتانیا ۲.۶ درصد کاهش یافته است که تا حدود زیادی به دلیل کاهش ۱۹ درصدی استفاده از زغال برای تولید انرژی بوده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در سال ۲۰۱۶ هم مصرف زغال ۵۲ درصد کاهش یافته بود که افتی ۵.۸ درصدی در میزان تصاعد دی اکسید کربن را به دنبال داشت.

این ارقام به این دلیل چشمگیر است که تصاعد ناشی از اتومبیل‌ها همچنان درحال اضافه شدن است.

این تحلیل بر ارقام دولت از میزان مصرف انرژی استوار است. دولت بریتانیا نیز به زودی در ماه مارس (اسفند ماه) برآوردهایش را از میزان دی اکسید کربن منتشر خواهد کرد.

آمار امسال نشان می‌دهد کل دی اکسید کربن تولیدی بریتانیا اکنون ۳۸ درصد پایین‌تر از سال ۱۹۹۰ است.

این میزان از سال ۲۰۱۲ تاکنون به طور پیوسته درحال کاهش بوده که به خصوص در سال ۲۰۱۴ و سال ۲۰۱۶ چشمگیر بود. در این سال‌ها مصرف نفت و بنزین کمی افزایش یافت اما آنقدر نبود که افت دی اکسید کربن سایر سوخت‌ها را خنثی کند.

در واقع این داده‌ها نشانگر اثر چشمگیری است که افت سریع نیروگاه‌های زغالی بر تصاعد دی اکسید کربن در بریتانیا دارد. این افت به اندازه ۲۰۱۶ نبود اما در سال ۲۰۱۷ در کنار زغال مصرف گاز هم به دلیل زمستان ملایم‌تر پایین آمد.

به عل اینکه بریتانیا به اهداف توافق پاریس برسد باید این روند را حفظ یا حتی تسریع کند. یکی از مشکلات دولت افزایش میانگین تصاعد اتومبیل‌هایی است که تازه وارد بازار می‌شوند. این اولین بار از سال ۲۰۰۰ است که میزان تصاعد کربن اتومبیل‌های جدید بالا می رود.

این روند دو دلیل دارد: یکی پرهیز مردم از خریداری اتومبیل‌های دیزلی به دلیل نگرانی از آلودگی دود در شهرها و دیگری تمایل تولیدکنندگان به ساخت اتومبیل‌های شاسی بلند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه