حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

محدودیت خبری ترامپ برای دانشمندان محیط‌زیست و وزارت کشاورزی آمریکا

urn newsml dpa com 20090101 170123 99 999063 large 4 3 jpg

اندازه فونت:

دولت دونالد ترامپ در اولین اقدامش، به‌سرعت شروع به اعمال کنترل‌هایی روی ارتباط مردم و مطبوعات کرد و به  مقامات سازمان حفاظت از محیط‌زیست و وزارت کشاورزی اعلام کرد که نباید درباره پژوهش‌هایشان با کسی از بیرون ازجمله مطبوعات صحبت کنند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، پس‌از ابلاغ دستور دولت تازه‌کار ترامپ، این دو نهاد به کارمندانشان اطلاع دادند که تمام ارتباطات با مطبوعات باید قطع شود و انتشار اطلاعات درباره کارهایی که با پول مالیات‌دهندگان صورت می‌گیرد تا اطلاع ثانوی متوقف شود. اگر این دستور، سیاستی دائمی یا بلندمدت باشد همه‌چیز ناواضح باقی خواهد ماند.

The Huffington Post و BuzzFeed News اولین رسانه‌هایی بودند که از محدویت سازمان حفاظت از محیط‌زیست در انتشار اخبار، خبر دادند و نوشتند که برپایه این دستور، هرخبری پیش‌از انتشار باید دقیقا مورد بررسی قرار بگیرد و تایید شود.

در وزارت کشاورزی ایمیلی ازطرف ریاست به همه کارکنان رسیده ‌است که براساس آن، مرکز تحقیقات کشاورزی دیگر هیچ سند عمومی را منتشر نخواهد کرد. در این ایمیل که توسط Buzzed feed منتشرشده ذکر شده است که این محدودیت شامل هرگونه خبر، عکس، اسناد و محتوای شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

این اولین‌بار نیست که چنین اقداماتی در سیاست ایالات‌متحده دیده می‌شود؛ دولت جورج بوش نیز دسترسی رسانه‌ها را به دانشمندان مشهور محدود کرده بود. هنگامی‌که رییس‌جمهوری باراک اوباما کار خود را شروع کرد تعهد کرد که شفافیتی بی‌سابقه و همکاری با مطبوعات رخ خواهد داد، البته این قول از خیلی جهات عملی نشد. به‌ویژه این مسئله که بسیاری از مکالمات با مطبوعات فقط درصورتی میسر بود که نام مقام مربوطه فاش نشود بارها مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت.

هیچ‌یک از دو نهاد سازمان حفاظت از محیط‌زیست و وزارت کشاورزی در‌این‌باره اظهارنظر فوری نکردند. روز دوشنبه دولت ترامپ اعلام کرد قراردادها و کمک‌هزینه‌های سازمان حفاظت از محیط‌زیست به‌طور موقت متوقف خواهد شد. همچنین ترامپ دستور دیگری صادر کرده است که از توقف استخدام کارمندان برای سازمان‌ها خبر می‌دهد. البته ارتش، امنیت ملی و امنیت عمومی استثنا هستند.

آخرین اقدامات دولت ترامپ شبیه اقدامات نخست‌وزیر سابق کانادا استفان هارپر در سال‌های 2006 تا 2015 است . او دانشمندانِ در خدمت دولت را از صحبت با رسانه‌ها و ارائه توضیحات درباره آنچه انجام می‌دهند منع کرده بود. چند هفته پیش‌از روی کار آمدن ترامپ یک دانشمند کانادایی در مصاحبه با ساینتیفیک‌امریکن از نگرانی‌اش درباره اعمال چنین محدودیت‌هایی برای همکارانش در آمریکا سخن گفته بود.

کارهای هارپر باعث شد بسیاری از دانشمندان کانادایی برای ادامه پژوهش‌هایشان کشورشان را ترک کنند. وقتی سال گذشته هارپر در انتخابات کانادا رای نیاورد دانمشندان کانادایی ازطریق اتحادیه خودشان اقدام کردند تا مطمئن شوند قرارداد آنها شامل این بند که بتوانند با رسانه‌ها درباره فعالیت‌هایشان گفت‌و‌گو کنند باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین