حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ابداع روش جدیدی برای تولید کاتالیزگرهای بدون فلزهای گران‌قیمت

26

اندازه فونت:

محققان روش تهیه تازه‌ای برای تولید کاتالیزورهای جدید ابداع کردند که می‌تواند جانشین جاتالیزورهای دارای فلزهای گرانقیمت شود. این کاتالیزورها می‌توانند انواع مختلفی از واکنش‌های شیمیایی را کاتالیز کنند و با محیط زیست نیز سازگارند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از ساینس دیلی، فلزهای گرانقیمتی مانند پلاتین، کاتالیزگرهای خوبی برای انواع واکنش‌های شیمیایی هستند مانند واکنش‌هایی که در پیل‌های سوختی انجام می‌شود یا کاهش انتشار کربن دی‌اکسید. اما این کاتالیزگرها گران‌ هستند و برای چنین کاربردهایی مناسب نیستند. (پیل سوختی سیستمی است که با استفاده از سوخت‌های غنی از هیدورژن مانند هیدرازین یا گاز هیدروژن و اکسیژن انرژی شیمیایی را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می‌کند.)

البته پیش از این هم کاتالیزگرهای ارزانقیمت دیگری هم تولید شده بود اما محققان دریافتند آنها چندان کارایی ندارند. برخی از این کاتالیزگرها، برپایه مواد آلی بودند و برخی دیگر هم ترکیبات کربنی داشتند. کاتالیزگرهای برپایه مواد آلی، فعال اما ناپایدار بودند ولی کاتالیزگرهای دارای ترکیبات کربنی، پایدار اما غیرفعال بودند.

دانشمندان در این پژوهش، راه تازه‌ای برای ساخت کاتالیزگرهایی حد واسط کاتالیزگرهای برپایه مواد آلی و کاتالیزگرهای کربن‌دار پیدا کردند.

کاتالیزگرهای کربن‌دار متداول، ساختارهای کربن‌دار غیربلوری دارند که موجب کاهش فعالیت‌های کاتالیزگری آنها می‌شود، روش ساخت جدید کاتالیزگرها به گونه‌ای است که تولید کاتالیزگرهای کربن‌دار را با ساختارهای شیمیایی شبیه کاتالیزگرهای بر پایه مواد آلی (Fig.1b) امکان‌پذیر می‌کند. این روش جدید ساخت، برای تولید کاتالیزگرهای جانشین کاتالیزگرهای دارای فلزهای گرانقیمت بسیار مناسب است. از این کاتالیزگرها می‌توان در بسیاری از فناوری‌های دوستدار محیط‌زیست مانند پیل سوختی، تولید هیدروژن از آب و کاهش کربن دی‌اکسید استفاده کرد.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه