حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ابداع روشی تازه برای پیش‌بینی فوران آتشفشان‌ها

Volcano Forecast

اندازه فونت:

محققان با استفاده از نرم­افزارهای پیش­بینی کننده‌های آب‌وهوا و ترکیب الگوها و اطلاعات ماهواره‌ای، اقدام به پیش­بینی فعالیت‌های آتش‌فشانی کرده‌اند.

با اینکه فوران آتش‌فشان‌ها می‌تواند صدمات زیادی به بار آورد، ‌دانشمندان هنوز از پیش‌بینی دقیق آن ناتوانند. با وجود اینکه دانشمندان، پیش از این هم در مواردی توانسته بودند فواران­های آتش­فشانی را در مواردی به درستی پیش‌بینی‌ کنند ولی تا کنون به روش استاندارد و قابل اعتمادی برای پیش­بینی همیشگی این پدیده دست نیافتند. یکی از عوامل مشکل‌ساز در زمینه مطالعه و تحقیق آن،‌ وقوع این فوران‌ها در زیر زمین است. روش‌هایی که تاکنون برای پیش‌بینی فوران‌ها استفاده می‌شد، کاملا کیفی بودند اما به تازگی گروهی از محققان دانشگاه ساووی مونت بلانک به روش قابل اعتماد و دقیق­تری دست یافتند که متکی به داده­های عینی است و  می­تواند با استفاده از ماهواره­ها و روشی به نام ادغام داده­ها به صورت روزانه یا حتی ساعتی، فوران آتش­فشان­ها را پیش­بینی کند. یکی از پارامترهای مهم در این روش، فشار اضافی ماگما است.

ماری گریس باتو، یکی از نویسندگان این پژوهش می­گوید:‌ در آتشفشانی، یک فشار بحرانی وجود دارد که اگر فشار آتش­فشان به مقدار فشار  بحرانی برسد، امکان وقوع فوران در چند روز یا چند ماه آینده وجود دارد. باتو می‌افزاید: امیدواریم روزی به توانایی پیش­بینی روزانه یا ساعتی وقوع آتشفشان در شهرهای نزدیک به آتش­فشان­‌های فعال دست یابیم. انجام اینگونه تحقیقات در این مناطق بسیار ارزشمند است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین