حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

"ساعت زمین" در سراسر دنیا

300319 kf earth hour sized

اندازه فونت:

برق سازه‌ها و اماکن مهم دنیا برای افزایش آگاهی بخشی در مورد تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی به مدت یک‌ ساعت خاموش شد. این رویداد محیط زیستی که از آن با عنوان " ساعت زمین" یاد می‌شود، در ایران نیز گرامی‌ داشته شد.

 به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، مراکز مهم  و دیدنی دنیا، از سالن اپرای سیدنی گرفته تا برج الخلیفه دبی، به قصد نشان دادن همبستگی با تلاش‌هایی که برای افزایش آگاهی‌رسانی در مورد مصرف انرژی و تغییرات اقلیمی می‌شود، تقریبا همه چراغ‌های خود را خاموش کردند.

به منظور گرامیداشت "ساعت زمین"، ۲۴ مرکز مهم  و جذاب گردشگری در دنیا روز شنبه، ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) به مدت یک ساعت در خاموشی فرو می‌روند.

این ابتکار به تدبیر گروه زیست محیطی صندوق جهانی حیات وحش (World Wildlife Fund) دوازده سال پیش پایه‌ریزی شده است.

این موسسه خیریه می‌گوید: "ما اولین نسلی هستیم که متوجه شده‌ایم داریم زمین را نابود می‌کنیم و می‌توانیم آخرین نسلی باشیم که فکری به حال زمین می‌کنیم."

از سال ۲۰۰۷، حرکت جهانی  "ساعت زمین" کلید خورد و ساکنان زمین را دعوت کرد تا در آخرین شنبه ماه مارس از ساعت ۸:۳۰ شب تا ساعت ۹:۳۰ شب، تمامی چراغ‌های غیرضروری را خاموش کنند و به یاد بیاورند که همه باید برای نجات زمین  در برابر تغییرات اقلیمی اقدام کنیم.

این ایده پس از انتشار هشدارهایی در مورد وضعیت زمین از لحاظ کاهش شدید تنوع زیستی مطرح شد. 

 ده‌ها شرکت در سراسر دنیا گفته‌اند در این حرکت نمادین شرکت خواهند کرد.

بنا بر گزارشی که گروه "صندوق جهانی حیات وحش" در اکتبر ۲۰۱۸ منتشر کرد، ۶۰ درصد جانوران مهره‌دار در اثر فعالیت‌های انسان از سال ۱۹۷۰ تا کنون منقرض شده‌اند.

بزرگداشت ساعت زمین در ایران

به مناسبت "ساعت زمین"، وزارت نیروی ایران از شهروندان درخواست کرد با خاموش کردن لامپ‌ها و وسایل برقی غیرضروری در این رویداد محیط زیستی شرکت کنند.

به منظورافزایش آگاهی بخشی عمومی در حوزه تغییرات اقلیمی، امسال هم از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به وقت محلی، چراغ‌های ساختمان مرکزی وزارت نیرو، ساختمان توانیر و شرکت‌های داوطلب توزیع برق در استان‌های مختلف ایران خاموش خواهند شد.

ده سال است که در ایران " ساعت زمین" با خاموش شدن برق سازه‌های مهمی از جمله برج‌های میلاد و آزادی تهران، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز، میدان شهرداری رشت ودیگر اماکن مهم پاس داشته شده‌ است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین