حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

‌فیلی که دود می‌کند

thesmokingelephant

اندازه فونت:

دانشمندان از مشاهده ویدیویی که فیل وحشی را در حال دمیدن دود نشان می‌دهد، شگفت زده شده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، یکی از محققان حیات وحش هندوستان در سفری که ماه آوریل 2016 به جنگل ناگارهول در کارناتاکا داشت ویدیوی 48 ثانیه‌ای از فیلی گرفت که خاکستر می‌دمید.

در ابتدا وینای کومار این فیلم را به دلیل اینکه از نظر وی اهمیتی نداشت منتشر نکرد اما بعد از انتشار ویدیو دانشمندان شگفت زده شدند. دانشمندان معتقدند هنوز نمی‌دانند چرا این فیل با نفسش خاکستر می‌دمد.

 انجمن حفاظت از حیات وحش هندوستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این ویدیو اولین سند از یک فیل وحشی است که این رفتار را از خود نشان می‌دهد و موجب حیرت دانشمندان شده است.

کومار گفته است که به همراه تیمش صبح زود برای بررسی دوربین‌هایی که از ببرها عکس می‌گیرند به جنگل رفته‌اند که متوجه فیل وحشی در فاصله 50 متری خود شده و از او فیلمبرداری کرده‌اند.

این تیم معتقد است که این فیل ظاهرا در حال هضم غذای به جای مانده از یک آتش سوزی کنترل شده و دمیدن خاکستر بوده است. کومار گفته است که در ابتدا اینطور به نظر رسید که فیل در حال سیگار کشیدن است و خرطوم خود را پر از خاکستر کرده و به طرف دهانش می‌برده و بر آن می‌دمیده، بطوریکه دود بلند می‌شده است.

وارون گسوامی، محققی فیل شناسی است که در این باره تحقیق کرده است. وی معتقد است که به احتمال زیاد این فیل سعی داشته تا زغال را هضم کند. چون ظاهرا چیزی را از روی زمین سوخته جنگل بر می‌دارد و بعد از اینکه خاکسترش را فوت می‌کند، مابقی را مصرف می‌کند.

زغال خواص دفع سموم دارد، هرچند که ممکن است ارزش غذایی زیادی نداشته باشد اما حیوانات ممکن است به خاطر خواص پزشکی آن جذبش شوند.

ضمن اینکه زغال می‌تواند ضدیبوست هم عمل کند و به همین علت می‌تواند برای حیواناتی که بعد از آتش سوزی زغال مصرف می‌کنند، فایده مضاعف داشته باشد.  

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه