حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یک میلیون گونه جانوران و گیاهانی که در معرض انقراض‌اند

40739336 303

اندازه فونت:

بر پایه تازه‌ترین گزارش سازمان ملل خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و حیوانی در سراسر جهان را تهدید می‌کند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، شورای جهانی تنوع زیستی موسوم به IPBES حاصل یک پژوهش پردامنه و چند ساله در مورد معضلات جهانی در این حوزه را روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت (ششم آوریل) در پاریس منتشر کرد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود هشدار داده که حدود یک میلیون گونه گیاهی و حیوانی در سراسر جهان در معرض انقراض قرار دارند و بسیاری از آنها ممکن است "تا چند دهه دیگر" کاملا منقرض شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پژوهشگرانی که در تهیه این گزارش دخیل بوده‌اند خواستار ایجاد تغییرات اساسی، به خصوص در سیاست‌های حوزه کشاورزی و دامپروری شده‌اند.

در این گزارش که در ۱۸۰۰ صفحه تنظیم شده تاکید می‌شود که انسان‌ها از طریق تخریب جنگل‌ها و مرجان‌های دریایی و از میان بردن حشرات زمینه ادامه حیات خود را نابود می‌کنند و ادامه حیات صدها هزار گونه گیاه و جانور را به خطر می‌اندازند.

 

یک هشتم گیاهان و جانوران در خطرند

تعداد کل گونه‌های حیوانی و گیاهی جهان حدود هشت میلیون برآورد می‌شود. تازه‌ترین گزارش سازمان ملل حکایت از آن دارد که یک هشتم این گونه‌ها در معرض خطر جدی نابودی قرار دارند.

پژوهشگران سازمان ملل هشدار داده‌اند که تغییر رویکردها و سیاست‌ها در حوزه کشاورزی، مصرف و محیط زیست "ضرورتی عاجل" دارد.

روبرت واتسون، مدیرکل تشکیلات IPBES معتقد است که انقراض گونه‌ها دست‌کم به همان اندازه مخاطره‌انگیز است که تغییرات اقلیمی. او هشدار می‌دهد که "ما انسان‌ها" با ادامه وضعیت کنونی بنیادهای اقتصاد و معیشت خود را نابود می‌کنیم.

به گفته واتسون انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری برای "امنیت غذایی، سلامت و کیفیت زندگی در سراسر جهان" یک تهدید جدی به شمار می‌رود.

در گزارش یادشده تاکید شده که حشرات بیش از گونه‌های دیگر در معرض انقراض قرار دارند. از میان رفتن بسیاری از گونه‌های حشرات تاثیری مستقیم بر طبیعت و بخش‌های مختلف زندگی و فعالیت انسان‌ها، از جمله در فعالیت‌های کشاورزی و باغداری خواهد داشت.

 

کاهش ۸۰ درصدی حشرات در اروپا

مطابق برآوردها تعداد حشرات در اروپا طی سه دهه گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است. ژوزف زته‌له، کارشناس بیولوژی یک مرکز پژوهش محیط زیست در لایپزیگ آلمان و عضو هیئت رئیسه گروه پژوهشگران سازمان ملل می‌گوید با یافته‌های جدید دیگر کسی نمی‌تواند ادعا کند "ما نمی‌دانستیم":

پژوهشگران سازمان ملل مقصر اصلی وضعیت بحرانی تنوع زیستی را انسان معرفی کرده‌اند و می‌گویند فعالیت‌های بخش کشاورزی، تخریب جنگل‌ها، بهره‌برداری بی‌رویه از معادن، ماهیگیری و شکار مهم‌ترین علت‌های از میان رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری هستند.

پژوهشگران تنوع زیستی، همچون فعالان مقابله با تغییرات اقلیمی، به طور مشخص خواستار توسعه پایدار و آینده‌نگر کشاورزی، اعمال محدودیت‌های موثر در میزان صید آبزیان و اصلاح کمک به حفظ محیط زیست از منابع عمومی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سونیا شولتسه، وزیر محیط زیست آلمان گزارش سازمان ملل را "پیام بیدار باش" خوانده و خواهان یک توافق‌‌نامه بین‌المللی در مورد حفاظت از گونه‌ها مانند توافق‌نامه پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی شده است.

این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان می‌گوید یارانه‌های حوزه کشاورزی "اهرم مهمی" برای ایجاد تغییرات در زمینه تنوع زیستی است. او ابراز ناخشنودی کرد که در حال حاضر پول مالیات‌دهندگان صرف تخریب محیط زیست می‌شود.

گزارش سازمان ملل در مورد تنوع زیستی با همکاری حدود ۱۵۰ پژوهشگر از ۵۰ کشور مختلف جهان تدوین شده که سه سال برای تهیه آن وقت صرف کرده‌اند. برای تهیه این گزارش، پژوهش‌های پرشماری درباره تنوع زیستی در کشورهای مختلف جهان بررسی و تحلیل شده‌اند.

انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری مرزی نمی‌شناسد و تقریبا تمام کشورها و مناطق جهان به نوعی درگیر و متاثر از این روند هستند. مسئولان اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان ماه گذشته از در معرض انقراض بودن حدود ۱۵۰ نوع حیوان در این کشور خبر دادند.

در بررسی‌های محلی بیشتر انقراض حیوانات و گیاهان شناخته شده در مرکز توجه قرار دارد. در پژوهش‌های بین‌المللی به گونه‌های دیگر نیز توجه می‌شود که گرچه برای عموم مردم آشنا نیستند، اما جزئی از چرخه تنوع زیستی محسوب می‌شوند و از میان رفتن‌شان گونه‌های دیگر را نیز به خطر می‌اندازد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین