حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

گرمایش زمین موجب جلبک خوار شدن گوزن‌های قطبی شد

photo 2018 06 21 11 15 59

اندازه فونت:

گوزن‌های شمالی برای رفع گرسنگی به جلبک‌های روییده در ساحل دریا روی آورده‌اند. تشدید گرمایش زمین منجر به گرسنه ماندن و مرگ این جانوران خواهد شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از نیواتلس، گوزن‌های شمالی به نام علمی rangifer tarandus platyrhynchus در مجمع الجزایر اسوالبارد زندگی می‌کنند که بین قطب شمال و نروژ قرار دارد.

جلبک‌های دریایی هیچوقت در رژیم غذایی گوزن‌های شمالی جایی نداشتند اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که به علت گرمایش محل زندگی آنها و از بین رفتن بسیاری از منابع غذایی این حیوانات، به خوردن جلبک‌های موجود در سواحل دریا روی آوردند.

محققان با بررسی مدفوع این جانوران آثاری از کربن، سولفور و نیتروژن شناسایی کردند که نشان از این دارد که خوردن جلبک به عنوان غذایی به رژیم ثابت غذایی گوزن‌های شمالی تبدیل شده است.

مشکل دیگر این جانوران برای تامین مواد غذایی افزایش دمای هوا در زمستان‌ها و تشدید بارش باران است که در سرمای این منطقه منجر به تشکیل لایه‌های ضخیم یخ روی سطح زمین می‌شود و بدین ترتیب گوزن‌ها دیگر نمی‌توانند به علف و گیاهان کوچک روییده شده در درون زمین دسترسی داشته باشند.

محققان نروژی هشدار داده‌اند که ادامه این وضعیت دسترسی این جانوران را به منابع غذایی سخت‌تر خواهد کرد و به مرگ و کاهش جمعیت آنها منجر می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین