حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف گونه جدیدی از دایناسورها

170502084129 1 900x600

اندازه فونت:

محققانی از کشورهای ایتالیا و پرتقال گونه‌ جدیدی از سوروپودی را کشف کردند که 150 میلیون سال پیش می‌زیسته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس‌دیلی، گالیموپوس پابستی (Galeamopus pabsti) جدیدترین گونه دایناسورهاست که دیرینه‌شناسان دانشگاه تورین ایتالیا، دانشکده علم وفناوری دانشگاه لیسبون و موزه  لورینیای لیسبون پرتقال کشف کرده‌اند.

این دایناسور دوره ژوراسیک را ابتدا، گروهی از دانشمندان سوییسی در سال 1995 توسط کشف کردند. گونه گالیموپوس پابستی شبیه ‌دایناسور معروف دیپلودوکوس (Diplodocus) است البته پاهایش بسیار بزرگتر و گردنش بلندتر و نزدیک سر مثلثی شکلش است. این دایناسور دومین گونه از جنس یا سرده (Genus) گالیموپوس‌های غول‌پیکر  است که محققان تفاوت‌هایی را به نسبت دیپلودوکوس در آنها کشف کرده‌اند.

گونه‌ جدید به یاد دانشمندی به نام بن پابست (Ben Pabst) که اسکلت آنها را کشف و برای سوار و سرهم کردن در موزه Sauriermuseum Aathal سوییس (یکی از جالب توجه‌ترین نمایشگاه‌های دائمی دایناسورها) آماده کرد، نامگذاری شده است.

دیپلودوسید سوروپادها از دایناسورهای مشهورند، به ویژه با گردن و دم دراز و کشیده‌ای که دارند. گونه‌هایی از این دایناسورها در قاره‌های آفریقا، آمریکای جنوبی و اروپا وجود داشتند اما بیشترین تنوع آنها در ایالات متحده بود که بیش از 15 گونه از این جانوران غول‌پیکر کشف شده‌است

محققان هنوز از تنوع این جانوران عظیم‌الجثه مطمئن نیستند و تحقیقات خود را برای شناسایی گونه‌های دیگر دایناسورها  ادامه می‌دهند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه