حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف مجموعه عظیمی از فسیل نرم‎‌تنان

106158093 undescribedleanchoiliidimagecredita.sun

اندازه فونت:

دانشمندان می‌گویند گنجیه "حیرت انگیزی" از هزاران فسیل را در کرانه‌های رودی در چین یافته‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، قدمت این فسیل ها حدود ۵۱۸ میلیون سال تخمین زده می شود و به خصوص از این نظر غیرعادی هستند که بافت های نرم بدن بسیاری از این موجودات، از جمله پوست، چشم و ارگان های داخلی آنها به طرز فوق العاده ای حفظ شده است.

فسیل شناسان این یافته‌ها را حیرت انگیز توصیف می‌کنند به خصوص که بیش از نیمی از آنها متعلق به گونه‌های ناشناخته است.

این فسیل‌ها موسوم به "زیست بوم کینگجیانگ" در نزدیکی رود دانشوی در استان هوبی جمع آوری شد.تاکنون بیش از ۲۰ هزار نمونه جمع آوری شده و در مجموع ۴۳۵۱ نمونه از جمله کرم ها، عروس دریایی و جلبک تحلیل شده اند.پروفسور شینگلیانگ ژانگ از دانشگاه شمال غربی چین گفت که اینها "مرجع مهمی برای مطالعه سرمنشا گونه های اولیه خواهند شد."

پروفسور رابرت گینز، فسیل شناسی که در این مطالعه شرکت داشته، گفت که این کشف به خصوص از این نظر مهم است که "اکثریت موجودات تازه ارگانیسم های نرم تنی مثل عروس دریایی و کرم هایی هستند که به طور معمول شانسی برای فسیل شدن ندارند."

به طور معمول فسیل‌هایی که در اطراف جهان کشف می شود متعلق به سخت تنان هستند چون مواد سفتی مثل استخوان کمتر می پوسند و تجزیه می شوند.

به گفته پروفسور ژانگ زیست بوم کینگجیانگ احتمالا به دلیل توفان "به سرعت در رسوبات دفن شده" و برای همین بافت های نرم اینقدر خوب حفظ شده اند.

پروفسور الیسون دیلی، فسیل شناسی که در این مطالعه شرکت نداشته اما تحلیلی در کنار این مقاله در نشریه "ساینس" چاپ کرده، به بی بی سی گفت که این یافته یکی از مهم ترین‌ها در یک قرن اخیر است.

او نوشت: "کاملا مرا متحیر کرده. به عنوان یک فسیل شناس هرگز فکر نمی کردم شاهد کشفی به این عجیبی باشم."

تیم محققان اکنون مشغول ثبت سایر گونه های این مجموعه هستند و با هدف شناخت بهتر اکوسیستم های کهن محلی، حفاری های بیشتری در ناحیه انجام می دهند.

این فسیل ها به دوره کامبرین که ۵۴۱ میلیون سال پیش شروع شد و شاهد افزایش سریع تنوع جانوری زمین بود تعلق دارند.

پروفسور گینز می گوید: "تنوع زیست بومی چیزی است که امروزه بدیهی فرض می کنیم، هرچند نشانه هایی هستند که میزان انقراض به سرعت در حال افزایش است."

"با این حال سرمنشا بیشتر سلسله های عمده جانوری به یک رویداد واحد در تاریخ حیات می رسد، به انفجار کامبرین، که مشابهش پیش یا پس از آن دیده نشده. این همچنین خویشاوندی عمیق ما با همه جانوران را به ما یادآوری می کند."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین