حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف فسیل ۴۳ میلیون ساله از نهنگ چهارپا

106308924 053333005 1

اندازه فونت:

فسیل یک نهنگ چهارپای پنجه اردکی که ۴۳ میلیون سال پیش می‌زیست، در کشور پرو کشف شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، فسیل شناسان معتقدند که این پستاندار دریایی با جثه‌ای چهار متری هم امکان شنا و هم توانایی راه رفتن در خشکی را داشته است.

این نهنگ که دم قدرتمندی داشت با سمور آبی یا سگ آبی مقایسه شده است.

محققان معتقدند که این کشف می‌تواند شناخت بهتری از تکامل نهنگ‌ها و چگونگی گسترش آنها در آب‌های جهان به دست دهد. دکتر الیویر لمبرت از موسسه رویال علوم طبیعی بلژیک و از نویسندگان مطالعه تازه گفت: "این کامل‌ترین نمونه یافت شده از یک نهنگ چهارپا در خارج از هند و پاکستان است."

این فسیل در فاصله یک کیلومتری از ساحل در "پلایا میدیا لونا" در خاک پرو پیدا شد. موقعیت کشف این فسیل باعث کنجکاوی محققان شده چون تصور می شود نهنگ‌ها ابتدا حدود ۵۰ میلیون سال پیش در جنوب آسیا تکامل پیدا کردند.

براساس این نظریه با انطباق بیشتر به آب، نهنگ‌ها خود را به آفریقای شمالی و آمریکای شمالی رساندند، جایی که فسیل آنها پیدا شده است. تازه ترین کشف حاکی از آن است که نهنگ‌های اولیه موفق شدند خود را با شنا از جنوب آمریکا به پرو برسانند.

تراویس پارک، محقق نهنگ‌های ماقبل تاریخ در موزه تاریخ طبیعی لندن، می‌گوید: "نهنگ‌ها نمونه‌های نمادین تکامل هستند."

"آنها از پستاندارانی با سم‌های کوچک به نهنگ‌های آبی امروزی بدل شدند. دیدن اینکه چگونه اقیانوس‌ها را فتح کردند خیلی جالب است." این فسیل در سال ۲۰۱۱ توسط تیمی بین المللی از فسیل شناسان از پرو، فرانسه، ایتالیا، هلند و بلژیک حفاری شد.

آنها این موجود را "پرگوستوس پاسفیکوس" نام داده اند که معنی آن "نهنگ مسافر اقیانوس آرام" است.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین