حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف فسیل یک بچه مار در کهربا

gelvx2ga e1531938026509

اندازه فونت:

فسیل بچه ماری در کهربایی پیدا شده که مربوط به دوره کرتاسه است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، بچه مار کشف شده 99 میلیون سال است که یخ زده است. محققان می‌گویند فسیل این مار بسیار کمیاب است.

این نخستین فسیل از بچه مار است که تا به حال کشف شده است. در واقع این بچه مار در جنگل‌های میانمار در دوره کرتاسه زندگی می‌کرده و نام او را سپیده دم میانمار گذاشته‌اند.

آثاری از پوست یک مار بزرگتر در کهربای دیگری نیز کشف شده که معلوم نیست این دو مار مربوط به یک خانواده باشند.

این جانور در درون شیره درختی گیر کرده، قدرت چسبندگی این شیره توانایی حفظ پوست، پر، استخوان و نگهداری همه شکل جانور را داشته است. بدین ترتیب این فسیل در این مایع فوق چسبنده حفظ شده است.

این کهربا بسیار کمیاب است و  آنچه که در آن دوره یخ زده در داخل این غشا دست نخورده باقی مانده است.

بدن مار در داخل کهرباست اما سر آن نیست. استخوان‌های این فسیل منبع قوی اشعه ایکس است که می‌تواند با مارهای زنده مقایسه شود. تحقیقات حاکی از این است که استخوان‌های ستون فقرات مارها در طول

 100 میلیون سال تغییرات اندکی داشته است. محققان معتقدند که مارها ممکن است بتوانند در ده‌ها میلیون سال در شرایط ابتدایی زنده بمانند. با کشف گیاهان به دست آمده در این کهربا تایید می‌شود که این مار در جنگل زندگی می‌کرده است. قبل از این فسیل، مارها مربوط به این دوره تاریخی در صخره‌ها، رودخانه‌ها و دریاها کشف شده بود.

میانمار گنجینه‌ای از کشفیات فسیل دوره کرتاسه است. دوره کرتاسه مربوط به 66 تا 145 میلیون سال پیش است. در اکتشافات جدید دم یک دایناسور پر دار، یک نوع از گونه عنکبوتیان باستان و قورباغه‌های ماقبل تاریخ پیدا شده‌اند.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین