حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف فسیل باردار هیولای ماقبل‌تاریخ دریا

a04f72385bc7005f32d4f

اندازه فونت:

گروهی از دانشمندان بین‌المللی فسیل خزنده دریایی غول‌پیکری را یافته‌اند که باردار بوده و این نشان می‌دهد این هیولای ماقبل‌تاریخ برخلاف تصور، زنده‌زا بوده است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، هر فسیل جدیدی که کشف می‌شود به‌منزله فرصت تازه‌ای است که دانشمندان از آن برای درک بهتر ویژگی‌های جانداران گذشته روی زمین بهره ببرند. اکنون پژوهشگرانی از چین، آمریکا، استرالیا و انگلستان فسیل خزنده آبزی غول‌پیکری با نام «دینوسفالوسور» را یافته‌اند که در زمان مرگ باردار بوده است.

این خزنده آبزی ماهی‌خوار که گردن درازی دارد و بی‌شباهت به هیولای افسانه‌ای دریاچه «لُخ‌نِس» نیست حدود 245 سال پیش در آب‌های اقیانوس‌ها شنا می‌کرد.

تاکنون تصور می‌شد که دینوسفالوسور همانند سایر خزندگان هم‌عصرش تخم‌گذار بوده است اما کشف این فسیل جدید اثبات می‌کند که این جانور آبزی، در گروه جانوران زنده‌زا قرار داشته است.

به‌گفته پژوهشگران، این اولین جانور مهره‌دار از خانواده بزرگ «شاه‌خزنده‌ریختان» (Archosauromorpha) است که ویژگی زنده‌زایی در آن مشاهده می‌شود. در زنده‌زایی، جنین درون بدن مادر در رحم یا اندام مشابهی رشد می‌کند و سپس به‌دنیا می‌آید.

مایک بنتون، یکی از پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه بریستول انگلستان می‌گوید: «شگف‌انگیز است که ما با این کشف که در چین انجام دادیم گامی مهم به‌سوی درک خودمان از تکامل گروه بزرگی از خزندگان ماقبل‌تاریخ برداشتیم.»

صورت این جنین به‌طرف جلو و روبه بالا به‌سمت سر مادر قرار دارد. همین‌مسئله نشان می‌دهد چیزی که درون بدن این خزنده دیده می‌شود جنین است نه غذایی که مادر به‌تازگی خورده، زیرا براساس اطلاعات پیشین، دینوسفالوسورها اول سر شکارشان را هضم می‌کردند.

همچنین در این مطالعه کشف شد که وضعیت اندام جنین، حلقه‌ای‌شکل از نوع حالت‌ جنین‌های مهره‌داران است و هیچ پوسته تخمی درون یا اطراف اسکلت را احاطه نکرده است.

در گروه بزرگ «شاه‌خزنده‌ریختان»، هزاران گونه ازجمله کروکودیل‌ها و پرندگان جای دارند و همگی آنها تخم‌گذار هستند.

این دانشمندان که نتایج یافته‌هایشان را در ژورنال Nature Communications منتشر کرده‌اند در ارتباط با این فسیل به کشف دیگری هم دست یافته‌اند: ظاهرا در دینوسفالوسوها جنسیت بچه‌ها ازطریق تخصیص کروموزم‌ها تعیین می‌شود. این درحالی ‌است که تعیین‌جنسیت بسیاری از خزندگان امروزی چون لاک‌پشت‌ها و کروکودیل‌ها ازطریق دمای لانه انجام می‌شود.

این خزنده در دوره تریاس میانه (از 247/2 میلیون تا 237میلیون سال قبل) در دریاهای جنوب چین می‌زیست.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین