حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کرمی که بعد از یخ زدن به زندگی برمی‌گردد

170120154254 1 900x600

اندازه فونت:

دانشمندانی از انگلستان و نیوزلند توانستند برای اولین‌بار ساختار مولکولی کرمی را که پس‌از یخ‌زدن قادر است به زندگی بازگردد را بررسی کنند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، گروهی از پژوهشگران مرکز بریتانیایی پیمایش قطب جنوب  (BAS) با همکاری دانشگاه اوتاگو در نیوزلند برای اولین‌بار جانداری را که می‌تواند باوجود یخ‌زدن سلول‌های درونی‌اش زنده بماند را  از نظر مولکولی مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیقات مرحله برجسته‌ای را در فهم دانشمندان از یک سازگاری فوق‌العاده در طبیعت نشان می‌دهد.

این کرم حلقوی کوچک که panagrolaimus sp.Daw1 نام دارد در ساحل محل زندگی پنگوئن‌ها در «مک‌موردو ساوند» واقع در قطب جنوب پروش یافته ‌است. این کرم ساختاری است که می‌تواند باوجود اختلالاتی که به یخ‌زدن کامل منجر می‌شوند زنده بماند. این کرم حلقوی طی فرآیندی که «از دست‌دادن آب بدن اَبَرحفاظتی» نام دارد کل محتوای آب بدنش را حذف می‌کند و به‌این‌ترتیب می‌تواند یخ زدگی درون‌سلولی را تحمل کند و بقا یابد.

با کاوش در الگوهای حالت ژن‌ها، محققان توانستند نشان دهند که مولکول‌های این کرم‌ها چطور در حالت یخ‌زده فعال می‌مانند و این‌گونه موفق شدند ژن‌های کلیدی که آنها را قادر می‌سازند شرایط سخت را تحمل کنند مشخص کنند.

بنابر به گزارش ساینس دیلی، این اولین پژوهشی است که روی چنین سازگاری‌های نادری مطالعه می‌کند و نتایج آن درآینده ممکن است کاربردهای جدیدی داشته باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین