حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کاهش وزن گوزن شمالی به‌دلیل گرسنگی

Svalbard reindeer

اندازه فونت:

گوزن‌های شمالی با کاهش وزن رو‌بهرو هستند البته نه به این دلیل که آنها برای تعطیلات رژیم گرفته‌اند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، تغییرات آب‌وهوایی زنده‌ماندن در زمستان را برای گوزن‌های شمالی سخت کرده‌ است. مطالعاتی که طی 16 سال در سوالبارد، مجمع‌الجزایر نروژی که بین شمالگان و نروژ قرار گرفته‌است، انجام ‌شده‌است نشان می‌دهد این گوزن‌ها از سال 1994 تا 2010 به‌طور متوسط 10تا 12 درصد وزن خود را از دست داده‌اند و متوسط وزنشان از 55 کیلوگرم به 49 کیلوگرم رسیده ‎است.

دانشمندان معتقدند این مسئله به گرم‌شدن زمستان‌ها و تابستان‌ها مربوط است. گوزن‌های شمالی اواخر اکتبر جفت‌گیری می‌کنند و اواسط جولای بچه‌دار می‌شوند. درطول ماه‌های سردوخشک زمستان، گوزن‌ها از گلسنگ‌های دفن‌شده زیر برف‌ها تغذیه می‌کنند. اما بالارفتن دمای زمستان‌ها باعث بارش باران به‌جای برف شده‌است. سپس با کاهش دما زمین خیس یخ می‌زند و در نتیجه گلسنگ‌ها درون یخ‌ها دفن می‌شوند و درنتیچه گوزن‌ها چیزی برای خوردن نخواهند داشت. در اثر این اتفاق هزاران گوزن می‌میرند و بیشتر گوزن‌های ماده فرزند در شکم خود را از دست می‌دهند و بدین‌ترتیب نرخ تولد نیز کاهش می‌یابد.

بنابرگزارش لایوساینس، براساس یافته‌هایی که در سال 2016 در در ژورنال بیولوژی به چاپ رسیده‌است 61هزار گوزن بر اثر باران‌های سال‌های 2013و 2014 در سیبری، به‌دلیل گرسنگی مرده‌اند. طی20 سال گذشته دمای زمستان‌های سوالبارد 9 درجه افزایش یافته‌است. دانشمندان معتقدند روند گرم‌شدن در شمالگان روند سریع‌تری در مقایسه با سایر نقاط زمین دارد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین